ALİ AKTEKİN

 

ALİ AKTEKİN

 

ALİ AKTEKİN

Bursa doğumlu olan Ali AKTEKİN, ilk ve orta öğretimini Bursa’da tamamladıktan sonra lisans eğitimini Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi iletişim fakültesinde yaptı. Anadolu Üniversitesinde marka iletişimi bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin işletme fakültesini bitirdi. Son olarak Bilgi Üniversitesinde İletişim üzerine uygulayıcı sertifikası aldı.

Shaping tekniği ve MİDVAS tekniğini birleştirerek Kademesiz Sistemli Yapısal Konuşma Yöntemini geliştiren Ali AKTEKİN bu yöntem sayesinde akıcı konuşma bozluluklarının tamamen düzelebileceğini çok farklı ortamlarda ispatlayarak kayıtlara geçmiştir. Ruhsal Direnç Terapisi’nin de geliştiricisi olan İletişim Uzmanı Ali AKTEKİN bu tekniğin kekemelik terapisi haricinde travmaların psikolojik etkilerinin yok edilmesinde kullanımına vesile oldu.

Türkiye’de ilk defa kekemeliğe olan farkındalığı arttırmak için İBB ile ortaklaşa “Dünya Kekemelik Günü” etkinliğini gerçekleştirdi, bu etkinlik çerçevesinde Kekemelik ve Çözüm Yolları Konferansının düzenlenmesini sağladı.

Akıcı konuşma bozukluklarının düzenlenmesi ve kekemeliğin önlenmesi konularına yönelik olarak Azerbaycan’daki çalışmaları dahil 120 workshop çalışması gerçekleştirdi. Bu çalışmaların sonucunda kekemeliğin nörolojik bir sorun olmadığı, bir tik olarak devam eden kekemeliğin, konuşma esnasındaki istemsiz refleks halleri olduğunu savunmaktadır. “çünkü kendi kendine konuştuğunda kekemelik problemi yaşayan hiç kimsse takılma sorunuyla karşılaşmaz, nörolojik olsa takılmalar yalnız oldukları durumlarda da devam ederdi” şeklinde demeçleri bulunmaktadır. Workshop çalışmalarının ardından kekemelik problemini parmak izine benzeten Ali AKTEKİN hiç kimsenin kekemelik probleminin aynı olmadığını iddia etmektedir.

2011 yılında buyana başkanı olduğu Uluslararası Kekemelikle Mücadele Platformu ( KEKEMEP ) ile uzman kadroların ve tecrübe edinilmiş yöntemlerin sonucunda yakalanan başarılarla kekemelik sorunundan kurtulmuş kişilerin ön plana çıkarılması ve halen kekemelik sorunu ile yaşayan kişilere örnek olması yönünde ekibiyle birlikte çalışmalarına devam etmektedir.

{$footer_yazisi}