Ana Sayfa » MAKALELER » ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDENLERİ

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK NEDENLERİ

çocuklarda kekemelik nedenleri

çocuklarda kekemelik nedenleri

Çocuklarda Kekemelik Nedenleri

Son gelişmelere göre birçok detayın anne karnında tam bir bilince kavuştuğu ispatlanan mucize doğuşun ardından adeta kayıt halindeki beynin gelişim hızı aynı oranda belli bir süre daha ilerlemektedir. “Çocuklarda Kekemelik” gibi ileriye dönük birçok sıkıntı da işte tam bu dönemde ortaya çıkmaktadır.

Nörolojik bir sıkıntı olmayan kekemelik aslında konuşma motorunda meydana gelen bir sıkıntı anlamı da taşımaz. Doğuştan ileri gelmeyen kekemelik her durumu ciddi manada derinden yaşayabilen ve hayal gücü yüksek olan tüm çocuklarda ortaya çıkabilecek bir problemdir. Özellikle de erken konuşma döneminde yaşanabilecek beklenmedik ve aniden ortaya çıkabilecek sıkıntılı ve korkulu anların sonucunda vücudun kendince verdiği tepkilerle karşılaşmak mümkündür. Bu sıkıntıların alt ıslatma ya da tırnak yeme gibi sonuçlarının yanı sıra konuşmalarında tekrarlar ya da takılmalar şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda ortaya çıkan kekemelik probleminin çoğu zaman korku kaynaklı olarak görüldüğünü biliyoruz fakat bazen bu neden kıskançlık krizleri gibi yaşanan duygusal yoğunluklar da olabilmektedir. Bunun dışında ateşli hastalıklar ve ya çevresel etkenler bu sıkıntının doğmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda kekemelik nedenleri olarak, çocuğun yaşam alanlarında kekemelik sorunu yaşayan kişilerin olması da söylenebilir. Özellikle de rol model olarak gördüğü kişinin kekemelik sorunu yaşaması çocuğun da konuşmalarında bu tekrarları yapmasına sebep olabilmektedir.

Bu sebeplerin varlığı ya da soruna sebebiyet vermesi bir derece önem arz ederken, bu sıkıntıların devamlılığı esas odaklanılması gereken ve çocuklarda kekemelik nedenlerinin hiç bitmemesi yani kalıcılığını ateşlemektedir. Bu yüzden mevcut gergin bir ortamın neden olduğu kekemelik probleminin kalıcı boyutlara ulaşmaması için bu ortamın değişimi ya da ılıman bir iklime dönüştürülmesi gerekmektedir.

Çocuklarda kekemelik nedenleri ve sonrası olarak değerlendirilebilecek bir ayrımda sebeplerden çok çocuklarda kekemelik sorununu kemikleştiren gereksiz uyarılar ( yapma, takılma, düzgün konuş) çocuğun yaşadığı kekemelik problemini daha çok fark etmesi ve konuşurken bu durumu kontrol etmeye çalışması yani sorunu kafasına takıp iç dünyasında büyütmesine sebebiyet vermektedir. Bu yüzden çocuklarda kekemelik sorunu refleks haline dönüştüğünde artık kendiliğinden geçebilme ihtimali olan ilk bir yılın ardından uzman yardımına başvurmak gerekebilir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Nusret işcan
02 Ocak 2017 - 15:28

İkibinler yaşında torunum kekeleye başladı,zaman zaman düzelir gibi oluyor sonra atak yapıyor.bı sorun başlayalı 4ay oldu.hFıza olaylara ilgi çok iti,hoplama zıplamasa son derece temkinli.dede neyağmalı

{$footer_yazisi}