Ana Sayfa » MAKALELER » ÇOCUKLARDA KEKEMELİK SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK SEBEPLERİ VE TEDAVİSİ

çocuklarda kekemelik sebepleri ve tedavisi

çocuklarda kekemelik sebepleri ve tedavisi

Yaşanan olay ve durumların insan hayatındaki dönemeçleri oluşturduğu hayatımızdaki mevcut sıkıntılar bize tecrübe olabilirken, bazen de hatırlanmak istenmeyecek sürelerin başlangıcı olarak hayatımızda yer edinebilmektedir. Çocuklarda kekemelik sebepleri ve tedavisi başlıklı bu yazımızın ana konusu olan çocuklarda kekemelik sebepleri, nedenleri her zaman aynı şekilde ortaya çıkmamakla birlikte ne olursa olsun çözümsüz gibi görünmemelidir.

Her zaman olmamakla birlikte genellikle gördüğümüz kekemeliğin başlangıç sebepleri bilhassa zeki sayılabilecek yani IQ seviyesi normalin üzerindeki çocuklarda, olağan dışı durumların yaşandığı ve beklenmedik gelişmelerin takip ettiği enstantaneler sonucunda görülmeye başlamaktadır. Bu olayların genellikle korku kaynaklı olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Bunlardan en sık rastlananlar köpek kovalaması, yüksekçe bir yerden düşerek yaşanan korku aile şiddeti olarak örneklenebilir. Çocuklarda kekemelik sebepleri aslında her zaman benzer de olmayabilir. Daha düşük ihtimallerle bu olayların yanında görülebilen küçük kardeşin dünyaya gelmesiyle birlikte meydana gelen kıskançlık krizleri yaşanan sükûnet ortamını iç dünyasında gürültüye boğabilir bu durum vücut tarafından bir reaksiyona sebebiyet verir ve anlık ya da geniş bir zaman dilimine ayrılacak şekilde onun vücutsal boyutlarda tepki vermesine sebebiyet verebilir. Bu da çocuklarda kekemelik sebebi olarak sayılabilir. Bunların dışında aynı şive farklılıklarında olduğu gibi konuşmanın öğrenildiği ortamlarda ya da aynı dönem içerisinde izlenen ve çocuğun kendisine rol model olarak kabul ettiği bir karakterin kekeme oluşu konuşma esnasında takılmaların görülmesinde bir işaret olarak örneklenebilir.

Çocuklarda kekemelik sebepleri ve tedavisi konusunda birbirine ilişkilendirilmiş yapılardan söz edebiliriz. Gerginliğin devam ettiği aile ortamlarındaki çocukların bu sorunlarını atlatabilmeleri uzun vadede mümkün değildir. Kısa vadede kekemelik sorunlarından kurtulan çocukların yine aynı sorunları yaşamaları ile birlikte konuşmalarının eskisi gibi bozulduğu denemelerimizde gözlemlenmiştir. Çocuklarda kekemelik tedavisi sabırla başlaması gereken, her çocuğa aynı şekilde devam etmemesi gereken komplike bir yapıdır. Çocuklarda kekemelik tedavisi onların konuşma motorlarında bir sorun olmadığı için medikal ya da cerrahi operasyonlarla giderilebilecek bir problemmiş gibi görülmemelidir. Kekemelik tedavisi konuşma yapılarındaki temel görev ahenginin düzenlenmesi ile son bulabilmektedir. Kekemelik tedavisi, kekemelik tedavi merkezleri eşliğinde diyafram nefesinin kişiye aşılanması ile başlayan hecelerdeki sesletim ve vurgularının kişinin kontrolü konuşma alışkanlığını kazanması ile yönetilmesini gerektirmektedir. Asla kısa sürelerde yapılan kekemelik düzenleyici terapilerin sonucu kalıcı olmayacaktır. Bu yüzden gelişmelere aldanarak tamamen süreci sonlandırmak yanlış olacaktır.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
cemal ògecoglu
25 Mart 2015 - 09:12

Kizim konusurken takilma yapiyo

{$footer_yazisi}