Ana Sayfa » MAKALELER » ÇOCUKLARDA KEKEMELİK TEDAVİSİ

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK TEDAVİSİ

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Kekemelik tedavisinde iki aşama olduğu düşünülürse çocukluk dönemi ve ergenlik sonrası olarak izlenebilir. Kekemelik olarak devam eden takılmalar ilk aşamalarda kalıcı olmayan sorunlardır. Bu yüzden çocuklarda kekemelik tedavisi takılmaların ortaya çıkmasıyla birlikte hemen başvurulması gereken bir süreç olarak görülmemelidir. Özellikle iki ile yedi yaşları arasında korkulu anların sonucunda ortaya çıktığını gördüğümüz çocuklarda kekemelik, ortalama bir yıl içerisinde kendiliğinden geçme ihtimali olan takılmalar, oturan bir konuşma alışkanlığı olmadan doğru şekilde aile bireyleri tarafından yönlendirmelidir. Çocuklarda kekemelik tedavisi süreçlerine gerek kalmaması için çoğu zaman istemsiz olarak yaşanan olumsuz sorunlu olayların ardından görünmeye başlamaktadır. Bu yüzden çocuklarda kekemelik probleminin yaşanmaması için aile bireylerinin çocuklarının hayatını yakından izlemeleri bilhassa da erken konuşma döneminde onların akıcılığının bozulmasına neden olabilecek derecede korkulu sonuçlanabilecek durumlardan çocuklarını korumaları gerekmektedir. 

Kalıcı hale gelmeden aile bireylerinin çocuklarda kekemelik sorununu aşmak adına yapması gerekenler, hassasiyet gerektiren unsurlarıdır. Çocuklarda kekemelik tedavisi, özellikle okul öncesi dönem düşünüldüğünde takılmalarla birlikte çocuk tarafından fark edilemeyecek bir şekilde yapılırsa uygun olacaktır. Aile bireyleri çocuklarda görülen kekemelik sorunu ile birlikte gereksiz yere haddinden fazla panik yapmadan, çocuğun sorunu kendisine dert edinmesine engel olmalıdır. Çünkü gereksiz yapılan uyarılar çocuğun yaşadığı konuşma bozukluğu problemini kafasında büyüterek kalıcı hale gelmesine sebebiyet verebilir. Bu süreç içerisinde neden düzgün konuşmuyorsun şeklindeki olumsuz ibareler içeren cümleler kullanılmamalıdır.

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK TEDAVİSİ KÜÇÜK YAŞLARDA YAPILABİLİR!

Kekemelik tedavisi yaşamın her alanında sürekli olarak devam edecek şekilde uygulanabilecek yöntemleri içerirken burada önemli olan detay,  kekeme kişinin işitme kaybı ya da zekâ geriliği yaşamaması ile ilgili oluşudur. Çünkü iletişime engel olabilecek bilişsel ya da fiziksel bir engel çocuklarda kekemelik tedavisi için bir engel teşkil edecektir. Fakat böyle bir durumun olmayışı ile kekemelik tedavisi azim, zaman ve sabır sonucunda kesin sonuç verecek bir süreçtir. Kekemelik ancak yanlış konuşma alışkanlığı olarak devam eden akıcı konuşma bozukluğuna direk yapılan müdahalelerle birlikte kekemeliğe son verebilecek teknikleri bünyesinde taşır. Kısaca yeniden şekillendirilmiş ve kontrollü bir konuşma alışkanlığı olarak geliştirilip kekeme kişiye empoze edilmesini gerektiren bir yapı söz konusudur. Bu kontrollü konuşma alışkanlığı asla kısa süreçlerde kişi tarafından benimsenemeyeceği için konuşma terapisti süreçleri önceden belirlemeli ve kekemelik tedavisi uygulanacak çocuğu ailesine bu zaman dilimi bilgisi önceden verilmelidir. Çocuklarda kekemelik tedavisi süreci içerisinde öncelikle terapiste ve egzersizlere yönelik motivasyon çalışmaları planlanmalıdır. Direk girilecek egzersizler çocuk için sıkıcı ve itici olarak verimi düşürecektir. Ayrıca başarıyla sonuçlansa da çocuklarda kekemelik tedavisinin ardından rutin olarak kişilerin başarıyı ne kadar devam ettirdiklerinin analizinin her ay yapılması gereklidir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Selim Serbest
12 Şubat 2014 - 14:35

Çocuklarda kekemelik tedavisi , yetişkinlere göre daha cabuk mu haloluyor? Eğitim sürecini yaş etkiliyor mu?

Sadegül Anbarlı
09 Eylül 2014 - 18:27

Çocuklarda kekemelik tedavisi kaç yaşında başlanmalı. geç kaldıkça sorunlar artarmı düzelme ihtimali var mı

Guldane
09 Eylül 2014 - 19:12

Merhaba benim beş buçuk yaşında yeğenim var kekeme ne yapmamız lazım yardımcı olabilirmisiniz

{$footer_yazisi}