Ana Sayfa » MAKALELER » EREN GÖĞCE

EREN GÖĞCE

Eren Göğce

Kekemelik Problemi Sonrası Gelen Tiyatro Başarısı

Eren Göğce

Eren Göğce

7  yaşından beri kekemelik problemi yaşayan Eren Göğce ( 14 ), bu sorunu yüzünden çevresinden uzak, hiç kimseyle konuşmak istemeyen biriyken, şu anda Vatan Şaşmaz’ın sanat danışmanlığını yaptığı “Kazasız Kul Olmaz “isimli tiyatro oyununda performansını sergiliyor. Bakırköy Altan Erbulak Tiyatro Salonunda dün gösterime giren oyunda Eren, annesinin geçirdiği kamyon kazasıyla zor anlar geçiren bir genci oynadı.

Korkulu bir olay yaşadığı için 6 yaşında kekemelik problemi ile karşılaşan Eren o günden sonra ismini bile söyleyemeyen, konuşurken vücudunda çeşitli istemsiz tikleri olan, telefonlara bile çıkmayan, kendini dış dünyaya tam anlamıyla kapatan, derslerde bildiğini söyleyemeyen, bu yüzden başarılı olamayan bir çocuktu, ifadelerini kullanan Göğce ailesi, uygulanan Shaping Tekniği sayesinde çocuklarının şu anda çok farklı bir Eren olarak karşılarında durduğunu belirtti.

Tiyatro sahnesinde hiç bir şekilde kekemelik sıkıntısı yaşamadan kendini ve rolünü rahatça ifade eden Eren, abileri ve ablalarıyla birlikte yılların tiyatrocusu gibi oyununu sergiliyor.

Konuşma Sıkıntılarına Çare Olan Teknik; SHAPİNG TEKNİĞİ

Konuşma esnasında yaşanan takılmalara ve duraksamalara, aslında birçok ülkede kullanılan ve kesin sonuç veren Shaping Tekniği ile son vermek mümkün.

Günümüzde birçok kişinin yaşadığı kekemelik problemi ile ilgili görüş aldığımız İletişim Uzmanı Ali AKTEKİN, sorunun genellikle erkeklerde daha sık rastlandığını ve erken konuşma dönemi olarak tabir edilen, çocukluk döneminde (2 -6 yaş ) ortaya çıktığını belirtti.  Korkulu ve baskılı durumların yoğun olarak sebep olduğu akıcı konuşma sorunlarının, kalıcı hale gelene dek kendiliğinden geçme ihtimallerinin oldukça yüksek olduğunu fakat bu durumda aile bireylerine de çok büyük görevler düştüğünü dile getirdi. Bir yılın sonunda halen devam eden takılmaların artık kalıcı hale gelen kekemelik olduğu anlamı taşıdığına dikkat çekti.” Bu yüzden kekemelik sorunu ile karşılaşıldığında hemen panik yapıp çocukları olumsuz etkilememek dikkat edilmesi gereken bir detay.” dedi

1-kekemelik-nasil-gecer-kekemelik-nasil-tedavi-edilir

Kalıcı kekemelik olarak devam eden konuşma yapılarının, kemikleşen ve refleks halinde devamlılığı olan sorunlar olduğunu, hastalık gibi bir boyutunun olmayıp, kekemeliğin ilacının da bulunmadığın sözlerine ekledi.  AKTEKİN, “Bu yüzden medikal boyutlarda etken madde arayışına girmek kekemelik tedavisi için uygun bir yöntem olmaz. Bu yüzden kekemeliğin çözümünde, Shaping Tekniği içeriğinde uygulanan eğitimlerde olduğu gibi, mevcut sorunlu konuşma yapısının kontrollü bir şekle dönüştürülmesi gerekmektedir. “ dedi. Bunu da ancak bireylere uygulanan nefes –diyafram ilişkisinin düzenlenmesine yönelik uygulanan egzersizler ve vurguların ön plana çıkarıldığı yeniden şekillendirilmiş kontrollü konuşma alışkanlığının kişilere empoze edilerek başarılabileceğini ifade ederek “süreçlerin iyi düşünülmesi gerek “10 günde kekemeliğe son” şekline edilmiş bir vaat, başarılı bir kekemelik tedavisi uygulamalarından çok çok uzaktır” dedi.

 

 

 

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Cenap Yolgider
09 Eylül 2014 - 15:03

Çocuğumuz 16 yaşında Eren Göğce deki belirtilerle aynı şekilde sorunları var. Tahmini tedavi süresi nedir. Kadiköyde oturuyoruz. En kolay nasıl geliriz oraya?

{$footer_yazisi}