Ana Sayfa » MAKALELER » KEKELEME NASIL DÜZELİR?

KEKELEME NASIL DÜZELİR?

Kekeleme Nasıl Düzelir

Kekeleme Nasıl Düzelir

Kekeleme Nasıl Düzelir?

Çocukların etkilendikleri korkulu ve sorunlu olayların bir sonucu olarak yaşanan reaksiyonla birlikte vücut bir tepki vermektedir. Bu çok zaman alt ıslatma, tırnak yeme alışkanlığı gibi boyutlar olsa da bazen de konuşma bozuklukları olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu takılmalar ve duraksamalara genel olarak verilen isim kekemelik olsa da “Kekeleme Nasıl Düzelir” sorusunu dillendirmeden önce kekemelik türü ve gelişim süreçlerinin araştırılmasının gereği ve tespit edilen detayların değerlendirmesi ile başlayan süreçler önem teşkil etmektedir.  Kekemelik kaynak itibari ile genetik yapısı olmayan ve doğuştan ileri gelmeyen bir problemdir.

Kekemelik nörolojik bir sorun olarak da tarif edilmemelidir. Kişilerin özellikle küçük yaşlarda yaşadıkları sosyal çevrenin etkilerinin göz önünde olduğu bir problem olankonuşma bozuklukları şivenin değişkenliğinde olduğu gibi aile fertlerinde olan sorunu algılayıp küçük yaşlarda benimseyebilmektedir. Kişilerdeki kekemelik sorunlarının ana kaynağının ise yaşanmış korkulu olaylara bağımlı olduğunu söylemek genel itibar ile yanlış sayılmayacaktır. Çünkü bu sorunu yaşayan birçok birey beklenmedik özellikle de ani gelişen olayların korkularından sonra konuşma bozukluğu yaşadıklarını ifade etmektedirler. Kekemelik bir hastalık türü bir rahatsızlık olmadığı için kaynağına müdahale edebilecek bir ilaç tedavisi de bulunmamaktadır. Bu sebeple bazen kekemelik tedavisinde tercih edilen antidepresan ilaçlarının-haplarının konuşma esnasında yaşanan takılmalara herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Kekemelik gibi belli bir süre sonra kemikleşen ve alışkanlık haline gelmiş konuşma yapılarının ancak konuşma terapileri ile akıcı bir hal alması söz konusudur.  Psikolojik telkinlerin de duygusal yaklaşımların da kekemeliğe çözüm olabilecek bir tarafı yoktur.

Kekemelik tedavi yöntemleri, kişilerdeki konuşma yapısına yapılan bireysel müdahalelerle birlikte, kişinin sahip olduğu konuşma alışkanlığını daha akıcı hale getirmeye yönelik olarak uygulanmalıdır. Kekeleme Nasıl Düzeliryada kekemelik nasıl geçer sorusu için cevaplanması gereken asıl soru da akıcı konuşma yapısının bireylerde nasıl inşa edileceğidir. Çünkü empoze edilecek sistem kişilerin konuşma motorundaki tarzı tamamıyla değiştirecektir.

Takılmaların ve tutulmaların görülebildiği konuşma yapılarında kişilerdeki bu konuşma bozukluklarını gidermeye yönelik olarak uluslararası bilinirliği olan “shaping tekniği” gibi yöntemler sayesinde daha kontrollü bir konuşma alışkanlığı kişilere empoze edilebilmektedir.  Bu sayede kişiler önceden sahip oldukları sorunlu ve sıkıntılı konuşma yapılarında olduğu gibi kontrollü konuşma alışkanlığını refleks haline getirmesiyle birlikte takılmaların olduğu eski konuşma alışkanlığının üzerine yeni bir sistem inşa edilmiş olmaktadır. Düzelme ya da iyileşme olarak tabir edilen konuşmalardaki akıcılık yakalandığı an itibari ile her şey çözülmüş gibi algılanmamalıdır.  Çünkü genel olarak stres ve heyecanın tetiklediği konuşma bozuklukları henüz yeni öğrenilmiş bir sistemi büyük bir panik ortamı ile ezip geçebilmektedir.  Bu ihtimalin göz ardı edilmesi ise büyük risk olarak adlandırılabilir. Piyasada dönen” 14 GÜNDE KEKEMELİĞE SON” sloganları maalesef kekemelik gibi devamlılığı olan bir sorun için kesinlikle yeterli ya da doğru bir iddia değildir.

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Süheyla Gülden
09 Eylül 2014 - 15:07

Çocuğumda konuşma sorunu var. Komşum kendi çocuğundada benzer sorun olduğunu ve psikiyatriden verilen ilaçlarla düzeldiğini söylüyor. Israrla psikiyatriye götür dior. ilaçlarla kekeleme nasıl düzelir söyledikleri doğru mudur.

Mikail Kerküklü
09 Eylül 2014 - 15:48

Rezidans türü yapıların inşaatında çalışıyorum. Yükseklik korkusu demeyelimde yüksekten pek hoşlanmam. Yüksekteyken konuşma sorunları yaşıyorum. Kekemelik için tedavi olmak istiyorum ama işimi de bırakamam bendeki kekeleme nasıl düzelir?

Kekemelik İçin Dua | Kekemer
22 Eylül 2014 - 12:18

[...] olduğunu kendisindeki sorunları ortadan kaldırabileceğini düşünmelidir. Hatta bırakalım kekelemeyi duanın gücüyle insanın üzerindeki en kötü viral (virüsle bulaşan) rahatsızlıkları [...]

Songul
29 Ocak 2015 - 22:20

Herkez Care bekliyor Kekemelik Nasil Geçerler nasıl nasıl.

admin
10 Ekim 2015 - 11:11

Yeniden şekillendirilmiş kontrollü bir konuşma alışkanlığını kazanmanız gerekmektedir.Bunun için daha önce makalelerimizde detaylı olarak anlattığımız gibi konuşma yapısının her birimini kendinizin yönetebileceği şekilde benimsenmesi gerekmektedir.

Ahmet
25 Haziran 2016 - 06:12

Söylemesi kolay tabi

{$footer_yazisi}