Ana Sayfa » MAKALELER » KEKELEMENİN TEDAVİSİ

KEKELEMENİN TEDAVİSİ

kekemelik tedavisi

kekemelik tedavisi

 

Yaşamın her anında bir risk olarak bilinen konuşma sorunları arasında akıcı konuşma sorunu olarak bilinen kekemelik belki de en sıkıntılı konuşma problemidir. Heyecanlı ve gergin olduğumuz zamanlarda bizleri daha da zora sokan konuşma sorunları, özellikle uzun yıllardır devam eden sıkıntılar olabilmektedir. Sorunların aşılması adına her zaman araştırma konusu olan kekelemenin tedavisi, beklendiği kadar başarılı bir süreci içermesi için kişilerin bu eğitime yeteri kadar zaman ayırması gereklidir.

 

 

Çocuklarda sık görülen kekelemenin tedavisi, görülmeye başladığı ilk günlerde yapılmayabilir. Fakat konuşma esnasında yaşanan takılmaların görülmeye başlanmasının ardından ilk bir yıl kekelemenin tedavisi söz konusu değildir, çünkü kendiliğinden geçme ihtimali çok yüksektir. Özellikle erken konuşma döneminde ortaya çıkan kekeleme sorunu tekrarlar olarak ortaya çıkmaktadır. İlk hece tekrarları olarak görülen kekemelik sorunu, belli bir sürenin ardından yerini takılmalara ve kelimenin ilk hecesinin hiç bir şekilde ağızdan çıkmayacak boyutlara ulaşabilmektedir. Ergenlik dönemlerinde en hat safhalara çıkan takılmaların hastalık boyutu yoktur. Bu yüzden herhangi bir şekilde ilaç tarzı medikal bir müdahalelinin kesin bir çözümü yoktur. Özellikle kekelemenin tedavisi olarak görülen antidepresan ilaçlar kişileri sakinleştirmekten başka hiçbir faydası olmayan ve yalnızca heyecanın ortadan kaldırılmasına yarayıp kekemeliğe çözüm olmayan bir aldatmadan öteye geçmez.

kekemelik nedir-

Kekelemenin tedavisi, sabır isteyen bir süreç olduğu için her birey için kısa sürede kekemelikten kurtulmak gibi anlaşılmaması gerekir. Kekelemenin Tedavisi öncelikle kişilerin kaç yıldır bu sorunu yaşayıp ne tür bir sorunla karşı karşıya kaldığının tespiti ile başlanması gereken bir süreçtir. Kekelemenin Tedavisi, yaşanan kekemelik probleminin türüne veya sıklığına göre değişkenlik gösterebilir. Fakat Shaping Tekniği sayesinde işitme kaybı olmayan kişilerde, şekillendirilmiş yeni ve kontrollü bir konuşma alışkanlığının kazanımı ile takılmaların önüne geçilebilmektedir.

Kekemelik Yine Ortaya Çıkabilir mi?

Kekelemenin Tedavisi sonrasında rastlanabilen takılmalar aslında doğaldır zaten bu sebeple Kekelemenin Tedavisi bitti diye her şey son bulmuş sayılmaz. Kontrollü hale gelen konuşma sisteminin nefes boyutundan konuşma esnasındaki sesletim ve vurgu kontrolüne kadar tümüyle desteklenmesi adına egzersizlerin devamlılığı önemlidir. Uzmanlarca gözetim altında bulundurulan kişi Kekelemenin Tedavisi sonrasında da düzenli şekilde kendi konuşma yapısını öğrendiği tekniklerle geliştirmeye devam edecek ve gerileme görülmeyecektir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
vedat
14 Kasım 2014 - 01:20

Merhaba ben Vedat Abdul , Istanbulda yasiyorum ……… konusma zorlugu cekiyorum bu yuzden size birkac sorum olucak …

- Tedavi suresi nekada suruyor ?

- Kesin tedavi guvencesi veriyomusunuz ?

- Ucret nekadar ?

Saygilar kolay gelsin …

admin
01 Aralık 2014 - 13:58

Merhaba Vedat Bey.
Tedavi süreci bireyde görülen kekemeliğin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.
Evet. Kekemer Konuşma Bozukluğu Merkezi %100 başarıya sahip bir merkezdir.
Muayene ücretimiz yoktur.Diğer ücret şartlarını muayeneye geldiğinizde konuşmak daha uygun olacaktır.
0212 552 83 83 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.
Sağlıklı günler dileriz..

Detaylı bilgi için: http://kekemer.com.tr internet adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

maksat
02 Kasım 2015 - 22:36

selamlar.. ben maksat.. turkmenistanda yaşıyorum. .. bendede aynen ilk hecelerde sorun oluyo.. benim size sorum bu tedavi piskolojik olarak çözülemuyormu? çünki ben ben türkiyede yasamadigim için malesef ücretli tedavi alamıyorum. .belki bi şey önerirsiniz.. sizden cevap bekliyorum… SAYGILARIMLA….

Kekelemenin Tedavisi
12 Ekim 2016 - 11:56

[...] görülmeye başladığı ilk günlerde ilk bir yıl zamanla kendiliğinden geçebilme ihtimaline kekelemenin tedavisi yapılmayabilir. Özellikle erken konuşma döneminde ortaya çıkan kekeleme sorunu tekrarlar [...]

{$footer_yazisi}