Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİĞE ÇÖZÜM

KEKEMELİĞE ÇÖZÜM

Kekemeliğe Çözüm

Kekemeliğe Çözüm

Kekemeliğe Çözüm

Yaşanan olay ve bu olayların sonuçlarının kişiler üzerindeki etkileri farklı şekillerde görülebilmektedir. Özellikle çocukların üzerindeki etkileri, büyüseler de kişilerin hayatlarında derin izler bırakabilmektedir. Bu sebeple sorunların sebepleri olarak yaşanan olayların irdelenmesi yine aynı sorunların giderilmesinde bir çözüm yolu olabilmektedir. Kekemeliğe çözüm olarak devam eden seansların öncesinde bu konuların değerlendirilmesi önemli bir detaydır.

 

Kekemelik Geçici midir ?

Devam eden ve konuşma esnasında yaşanan takılmaların sona erdirebilmesi ya da başka bir değişle kekemeliğe çözüm çabalarının ilaç tedavisi ile son bulmasını umarak bir arayışa girmek çok doğru değildir. Ancak kekemelik geçicidir ve özellikle görülmeye başlandığı ilk yıl kendiliğinden ortadan kalkma ihtimali çok yüksektir. Eğer bir yılı aşkın bir süredir devam ediyorsa artık kemikleşme ihtimalleri artış gösteriyor diyebiliriz. Bu sürenin ardından refleks haline gelen kekemelik, ancak uzman yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Kekemelik tedavisi geçici olabilecektir, ancak ortaya çıktığı ve devam ettiği tarihler oldukça önemlidir.

Kekemelik çözümü, kısa süreçlerde devam eden yalnızca bazı tekniklerin kişilere gösterildiği yapılar olmamalıdır. Kekemelik heyecanlı anlarda konuşmayı zorlayan, komplike bir yapıdır. Bu sebeple küçümsemek yanlış olacaktır. Kekemelik çözümü için uzun yıllardır devam eden kurumlar ve kullandıkları dünyaca ünlü yöntemler kullanılmalıdır. Kişilerin yaşadıkları akıcı konuşma bozuklukları, uzun sürebilen yeni ve kontrollü konuşma alışkanlıklarının kişiye empoze edilebildiği ortamlarda ve ideal sürelerde gerçekleşebilir.

Kullandığımız “shaping tekniği” ile kontrollü konuşma olarak isimlendirdiğimiz şekillendirilmiş yeni bir konuşma yapısı kişiler tarafından benimsenmektedir. Bu vesile ile refleks haline gelmiş takılmaların olduğu eski konuşma yapısı köreltilmektedir. Ancak yeni edinilmiş konuşma alışkanlığının sürekli kullanılmasına yönelik, öğrenilmiş tekniklerin sürekli yapılan egzersizlerle pekiştirilmesi gerekmektedir. Doğru nefesle konuşmaya devam edebilme gayreti ve kelime içindeki seslerin tam olarak vurgulanma çabası da bu egzersizlerden bazılarıdır.

Nefes boyutunun da önem arz ettiği konuşma alışkanlıklarında diyafram nefesinin de kekemeliğe çözüm aşamalarında yer edindiği unutulmamalıdır. Bu yüzden kekemeliğe çözüm olan bu öğretilerin tekrarı gerekmektedir. Artık takılmaların bittiği düşüncesine kapılıp, kişilerin konuşma esnasında hiçbir tekniği umursamadan konuşmaya devam etmeleri, yine kekemeliğin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Unutulmamalıdır ki yılların getirdiği hiçbir alışkanlık bir anda yok olmaz.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Ali
26 Ekim 2016 - 20:50

Merhaba… skypede sizlere ulaşmaya calistim ama goremediniz sanirim. Bir sekilde size ulasma sansimiz varmıdır bir kac sorum olucaktı? Burdan yazmak yerine ordan kolayca haberlesmek daha kolay olmalı… cevaplarinizi bekliyorum tesekkurler…

{$footer_yazisi}