Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİĞİN TEDAVİSİ

KEKEMELİĞİN TEDAVİSİ

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliğin Tedavisi

Takılmalar olarak özellikle de heyecanlı anlarda görülen ve kişilerin bazı zamanlarda ağızlarından hiçbir şekilde kelime çıkmadığı durumlara yol açan kekemelik problemi, kekemelik nasıl tedavi edilir , nasıl çözülebilir, bu problemi yaşayan herkesin bilmek istediği sorulardır. Bu soruların cevabını bulmak için öncelikle bazı hassas noktaların adını koymak gerekir. Kekemeliğin bir özür yada hastalık olmadığını bilmek bu konudaki en önemli detaylardır.

KEKEMELİK DOĞUŞTAN DEĞİLDİR.

Genetik olduğu düşünülen kekemelik, aslında genetik değildir. Çünkü bilimsel sonuçlar bize bunun kesin olduğu ile ilgili bir veri sunmamaktadır. Ancak yaşanan sorunların detayına bakıldığında kişinin ailesinde de kekeme olduğu görülebilmektedir. Bunun asıl sebebi bilinenin aksine genetik olduğu için değil kişinin o kekeme kişiyi özellikle küçük yaşlarda kendine rol model gördüğü ve onu kendine örnek aldığı için sıkıntı baş göstermeye başlamaktadır. Kekemeliğin tedavisi ise sorun ortaya çıktığı an itibari ile değil üzerinden belli bir süre geçip kekemelik kalıcı hale geldiği tespit edildiği an itibari ile söz konusu olmalıdır.

Kekemelik bilhassa 2 -7 yaşları arasında yaşanan sorunlu daha doğrusu ürkütücü anlarına ardından ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu sorunlu olayın ardından görülen reaksiyon sonucunda kişi konuşma bozukluğu yaşamaya başlayabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu normal şartlarda şokun sonucunda beklenen ve geçici bir sorun olarak doğan bir problemdir. Bu durum belli bir süre sonra hala devam eden bir boyutta sürüyor ise artık kalıcı kekemelik ve kekemeliğin tedavisi ile ilgili konulardan bahsedilebilir. Bu süreç içerisinde çocuğun üzerine panik hali ile gidilmemeli sorun sanki ölümcül bir problemmiş gibi çocuğun yanında gereksiz konuşmalar yapılmamalıdır.Kekemeliğe son verilebilir.

Kekemelik tedavisi, yaşanmakta olan ve konuşma esnasında sorun yaratacak kadar ciddi görülen takılmaların giderilmesi adına uzun zamanları içeren eğitimlerle giderilebilmektedir. Kekemeliğin tedavisi ilaç yada hap tedavisi ile uygulanabilecek bir durum değildir. Bu yüzden antidepresan tarzı heyecanı yada duygusal yoğunluğu yok eden kimyasalları kullanmak hiçbir işe yaramayacaktır. Kekemeliğin tedavisi ancak akıcılığın kişi tarafından kontrol edilebilmesi ile ortadan kaldırılabilecek bir süreçtir. “Sttutering Cure” olarak bilinen bu tedavi teknikleri uluslar arası platformda bilinen yöntemler ile devam etmesi gereken kekemelik tedavisi kesinlikle kısa zamanda çözüm olamaz. Öğrenilen nefes ve akıcılık tekniklerinin benimsenmesi ve kontrollü ve yeniden şekillendirilmiş konuşma alışkanlığının sonrasında benimsenmesi ve refleks halinde kullanılması gereklidir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Ahmet ÇİFTÇİOĞLU
01 Ocak 2014 - 14:23

Kekemeliğin tedavisi varsa, kaç günde kesin son buluyor_?
eğitim almak istiyorum,

Mesut kalaycı
01 Ocak 2014 - 14:43

Kekemeliğin tedavisi için merkezinize gelmek istiyorum

Hasan Al
12 Şubat 2014 - 12:33

5 yaşından beri bu kekemelik sorunu yaşıyorum. Şuan yaşım 27 cidden artık dayanamayacak durumdayım. Lütfen bana ulaşın.

Faruk Geylek
12 Şubat 2014 - 14:31

Kekemeliğin tedavisi yaklaşık ne kadar sürüyor? çoğu yerde 14 günlük eğitim yeren yerler var bunların doğruluğuna inanmıyorum açıkcası.

Züleyha Karaaslan
09 Eylül 2014 - 18:38

Ani seslerde konuşmam bozuluyor. kekeliyorum. Bu tür kekemeliğin tedavisi var mı?

{$footer_yazisi}