Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK BİR HASTALIK DEĞİLDİR

KEKEMELİK BİR HASTALIK DEĞİLDİR

 

Kekelemelik Tedavisi Mümkün Müdür?

Kekemelik, konuşma esnasında yaşanan istemsiz tekrarlar, takılmalar, duraksamalar ve tutukluk sorunları şeklinde gerçekleşmektedir.

Bir süre sonra refleks haline dönüşen kekemelik, tik şeklinde devam etmektedir. İlk zamanlarda ama ama ama, baba baba baba şeklinde tekrarlar olarak görülmektedir.

Kekemelik en çok beklenmedik, korkulu anların ardından görülmektedir. Bazen küçük kardeşin doğumuyla kıskançlık krizleri sonucunda yada solak olan çocukların sağ elini kullanmaya zorlanması gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bir süre sonra refleks halini alan konuşma bozukluğu artık kronik kekemeliğe dönüşmektedir. Kronik kekemelik ise ortalama 2 ayda düzeltilebilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken detay ise yeniden düzenlenen konuşma yapısının kişi tarafından benimsenmesi için çalışmaların haftada en az 4-5 gün devam etmesi yönündedir.

Kekemelik ilk yıllarda Kendiliğinden Geçebilir!

Kekemelik sorunu doğuştan gelen bir sorun değildir. Hiç bir çocuk konuşmaya başladığı ilk zamanlarda kekeleyerek konuşmaz.

Kekemeliğin erken konuşma döneminden hemen sonra ortaya çıkma ihtimali vardır. Ortaya çıktığı ilk yıllarda refleks haline dönüşene kadar bu sorun kendiliğinden geçebilmektedir. Bu zaman içerisinde ailenin davranışları çok önemlidir. Neden takılıyorsun, kekelemeden konuş, heyecanlanma gibi gereksiz uyarılar, çocuğun probleme odaklanmasına ve kekemeliğin kemikleşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden gereksiz uyarılardan kaçınılmalı, konuşmaları yarıda kesilmemeli ya da cümleleri tamamlanmamalıdır ve bir uzmana danışarak bu süreç değerlendirilmelidir.

ali aktekin

ali aktekin

Kekemelik Nasıl Geçer?

Özellikle heyecanlı anlarda yaşanan bir sorun olduğunu dile getiren Kekemer Konuşma Bozuklukları Eğitim Merkezi koordinatörü İletişim Uzmanı Ali AKTEKİN, kekemeliğin nörolojik bir problem olarak görülmemesi gerektiğini aktardı.

“Çünkü kekemelik sorunu yaşayan hiç kimse kendi kendine konuşurken takılmaz. Nörolojik bir sorun olsa kendi kendine konuştuklarında problemin devam ettiğini görebilirdik.

Ayrıca kekemelik bir hastalık değildir bu yüzden etken maddesini içerisinde taşıyan bir ilacı yoktur. Kekemelik ancak konuşma eğitimleri ile aktif diyafram nefesi yani doğru nefesin konuşma esnasında kullanımının düzenlenmesi, ses tonlarının ayarlanması ve kelimelerin tane tane kullanımı, yani kontrollü bir konuşma alışkanlığının sağlanması ile düzelebilir.

Bu konuda tüm dünyada  kullanılan “Shaping Tekniği” işitme kaybı ve öğrenme geriliği olmayan kişilerin kekemeliğine çare olmaktadır.” dedi.

 

Kekemelik Bir Hastalık Değildir

ETİKETLER

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Ramazan
24 Mart 2018 - 22:21

Merhabalar eğitim almak istiyorym görüşme için rabdevu talebi için bi de fiyat bilgisi almak istiyorum

Tahir moradi
06 Temmuz 2018 - 12:30

Lütfen size ulaşabilecek telefon numarası gönderirseniz sevinirim

Ade
13 Ekim 2018 - 20:11

Size ulaşmam icin bilgi verebilirmisiniz

{$footer_yazisi}