Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK KURSU

KEKEMELİK KURSU

kekemelik kursu

kekemelik kursu

Kekemelik Kursu

Uzun yıllardır devamlılığı sürebilen konuşma sorunları grubunda incelediğimiz akıcı konuşma bozuklukları bir diğer ismi ile kekemelik, belli bir aşamanın ardından kendiliğinden geçebilecek düzeyi aşabilmektedir. Ortaya çıkışı genellikle istenmeyen korkulu anların ardından görülen kekemelik sorunu, çocuklarda gelip geçici olabilmektedir. Fakat görülmeye başladığı tarihlerden itibaren uzun bir zaman geçtikten sonra artık kalıplaşan bir sorun haline dönüşen kekemelik, bir konuşma alışkanlığı olarak devam eder.

Kekemelik tedavisi ile son bulabilen konuşma esnasında yaşanan takılmalar, kişilerden kişilere değişim göstermektedir. Eğer farklı yaşlar ve sorunun derecelerinin farklılıkları düşünülürse herkes için aynı yöntem ve süreç her zaman aynı oranda işe yaramayacaktır. Kekemelik kursu olarak devam ettiğimiz eğitimlerde hiçbir kekeme kişinin aynı birey gibi kabul edilmeyeceğini vurgulamak isteriz.  Kekemelik kursu olarak hizmet verdiğini iddia eden 10 günde kekemeliğe son ya da şu kadar zamanda kekemeliğe son gibi zaman sunan merkezler, herkesin kekemelik derecesini veya türünü aynı kabul edip, henüz yeni konuşma yapısının kişilerce pekiştirilmesini beklemeden kurslarına son veren merkezlerdir. Bu tip eğitimlerin maalesef hayal kırıklığından öte bir yararı olmamaktadır. Özellikle çocuklarda görülen kekemelik, bilhassa sorunun çocuklar tarafından fark edilememesi yönüyle düşünüldüğünde, onlara öncelikle gerekliği öğretilmesini koşul olarak görmelerini sağlamakla olabilmektedir.

Kekemeliğin tedavisi olarak sunulabilen bir yöntemin akademik ve bilim camiası tarafından bilinirliği olan tekniklerden oluşmalıdır. Kekemer olarak kullandığımız “fluency shaping tekniği” sayesinde bu kaliteyi yakalamış durumdayız. Şekillendirilmiş yeni – kontrollü bir konuşma alışkanlığının kişi tarafından benimsenmesini olanaklı kıldığımız tekniğimiz ile kişiler kendilerini takılmadan ifade etmeye başlamaktadır. Kekemelik kursu olarak yakalanan başarının gelip geçici bir başarı olabileceğinin de bilinmesi önemlidir. Yıllardır devam eden sorunlu konuşma yapılarının düzenlenmesi ile nefes düzeni gibi bazı yapılar kontrollü hale gelseler de daha sonraları bu yeni yapı yine eski alışkanlığın baskısı sonucunda farklılaşabilir. Bu yüzden kekemelik tedavisi sonrasında kekemelik kursu olarak kişilerin eğitim sonrasındaki hallerinin devamlı kontrol altında tutulması önemlidir.

 

iletişim uzmanı

ali aktekin


Kekemelik tedavisi
süresince ve sonrasında belli bir dönem, kişilerin konuşmalarını kontrol altında tutmaları adına tartışmalı ortamlara girmemesi gerekmektedir. Çünkü kişiler tartışmalı ortamlara dahil olduklarında genellikle kendini kaybedip konuşma esnasında dikkat etmesi gereken tekniklere riayet edemez ve kekemelik yaşayabilir. Bu süre zarfında öğrenilen tekniklerin kişilerce devam ettirilmesi ve yeni konuşma yapısının kontrollü şekilde benimsenmesi gereklidir. İletişim Uzmanı Ali AKTEKİN tarafından koordine edilen iletişim ve konuşma sorunlarına yönelik çözümlerin öğrenilmiş kekelemeden takılmadan yakalanan  konuşma yapısı olduğu ve kemikleşene kadar dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Demirhan Alemdar
09 Eylül 2014 - 14:43

Kekemelik kursu almak isterim akşam 19.00 kadar çalışıyorum cumartesi dahil. Bana uygun olan zamanda kursunuz var mıdır.

cansu
02 Şubat 2015 - 21:05

Ankarada gorusebilecegim adresiniz ve tel.lutfen

admin
17 Ekim 2015 - 12:11

Ankara’da şubemiz maalesef bulunmamaktadır.Saygılarımızla-

{$footer_yazisi}