Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK NASIL GEÇER

KEKEMELİK NASIL GEÇER

Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik Nasıl Geçer

KEKEMELİK NASIL GEÇER?

Konuşma sırasında görülen takılmaların, duraksamalara genel olarak verilen isim kekemelik olsa da “kekemelik nasıl geçer” sorusundan önce kekemelik türü ve gelişim süreçlerinin araştırılmasının gereği önem teşkil etmektedir.  Kekemelik köken itibari ile genetik yapısı olmayan ve doğuştan ileri gelen bir problem tipi değildir. Kekemelik nörolojik bir sorun olarak da adlandırılabilecek olumsuz bir potansiyele sahip değildir.

Kişilerin özellikle küçük yaşlarda yaşadıkları sosyal çevrenin etkilerinin göz önünde olduğu bir problem olan konuşma bozuklukları şivenin değişkenliğinde olduğu gibi aile fertlerinde olan sorunu algılayıp küçük yaşlarda benimseyebilmektedir. Kişilerdeki kekemelik sorunlarının ana kaynağının ise yaşanmış korkulu olaylara bağımlı olduğunu söylemek genel itibar ile yanlış sayılmayacaktır. Çünkü bu sorunu yaşayan birçok birey beklenmedik özellikle de ani gelişen olayların korkularından sonra konuşma bozukluğu yaşadıklarını ifade etmektedirler.

Kekemelik tedavi yöntemleri, kişilerdeki konuşma yapısına yapılan bireysel müdahaleler, kişinin sahip olduğu konuşma alışkanlığını daha akıcı hale getirmeye yönelik olarak uygulanmalıdır. Kekemelik Nasıl Geçersorusu için cevaplanılması gereken asıl soru da akıcı konuşma yapısının bireylerde nasıl inşa edileceğidir.

Kekemelik bir hastalık türü bir rahatsızlık olmadığı için kaynağına müdahale edebilecek bir hap-ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebeple bazen kekemelik tedavisinde tercih edilen antidepresan haplarının konuşma esnasında yaşanan takılmalara herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Kekemelik gibi artık alışkanlık haline gelmiş konuşma yapılarının ancak konuşma terapileri ile akıcı bir hal alması söz konusudur.

Takılmaların ve tutulmaların görülebildiği konuşma yapılarında kişilerdeki bu konuşma bozukluklarını gidermeye yönelik olarak uluslar arası bilinirliği olan shaping tekniği gibi yöntemler sayesinde daha kontrollü bir konuşma alışkanlığı kişilere empoze edilebilmektedir.  Bu sayede kişiler aynı önceden sahip oldukları sorunlu konuşma yapılarında olduğu gibi kontrollü konuşma alışkanlığını refleks haline getirmesiyle birlikte takılmaların olduğu eski konuşma alışkanlığının üzerine yeni bir sistem inşa edilmiş olmaktadır.

Düzelme ya da iyileşme olarak tabir edilen konuşmalardaki aranan akıcılık yakalandığı an itibari ile her şey çözülmüş gibi algılanmamalıdır.  Çünkü genel olarak stres ve heyecanın tetiklediği konuşma bozuklukları henüz yeni öğrenilmiş bir sistemi büyük bir panik ortamı ile ezip geçebilmektedir.  Bu ihtimalin göz ardı edilmesi ise büyük risk olarak adlandırılabilir. Piyasada dönen” 14 GÜNDE SON” sloganları maalesef kekemelik gibi devamlılığı olan bir sorun için kesinlikle yeterli yada doğru bir iddia değildir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Kadir Kehribar
09 Eylül 2014 - 19:33

5 yıldır kurtulamadım. Kaç yere gittim. Bu kekemelik nasıl geçer bana bir yol gösterin

ali
10 Ocak 2015 - 21:43

uzun süredir Kekemelik var bi türlü çözemedim ne yapayım bana yardımcı olun

Hüseyin
22 Ocak 2015 - 22:57

Öncelikle merhabalar bu konuşma bozukluğu ve takılmalar benim işimde ve ikili ilişkilerimde büyük problem nasıl geçer??

ahmet aklan
27 Ocak 2015 - 23:02

Oğlum ahmet aklandaki kekemelik nedeniyle konuşmada zorluk yaşıyor çok fazla heyecan, korku ve utangacligini yenemediği için kekeleme problemini geciremiyoruz yardımcı olur musunuz bize saygılarımla.

Nesim Gelen
20 Mart 2015 - 15:29

Kekemeliği biran önce gidermem lazım. Yardımcı olun.

Meret
10 Temmuz 2015 - 00:54

Kekemelik nasil gecer.. bikdim artir

Meret
10 Temmuz 2015 - 00:58

Bikdim artik. Bu kekemelik nasil gecer

Gökhan baykut
02 Ağustos 2015 - 02:43

Ben 15 yaşımdayım 4 yaşımdam beri kekemeyim çok korkuyom çok zahmet çekiyorum dünyada her yerde konuştuğum insanlar dalga geçecek diye alay edecek diye çok korkuyorum hele hele okul zamanında nolursun kekemeligim geçmesi için bana yardımcı olun

admin
19 Eylül 2015 - 12:23

Ortalama aynı yaşlarda başlayan kekemelik sorunu ilk yıllarda kendiliğinden geçebilme özelliğini kendi üzerinde taşırken refleks haline dönüşen kekemelik genellikle gittikçe atran ve sıklık düzeyinde de artış görülen bir sorundur. Devamlılığında yeniden edinilmiş kontrollü bir konuşma alışkanlığını kişiye empoze edebilmek gereklidir.

admin
19 Eylül 2015 - 12:29

Bilhassa erkek çocuklarda daha sık rastladığımız kekeleme olgusu belli bir süre sonra refleks haline dönüştüğü için kendiliğinden geçme ihtimali oldukça azdır. Özellikle takılıcam kaygısı ile birlikte heyecan söz konusu olur. Normalde heyecanlı anlarda yaşanan ve engel olunamayan avuç içi terlemesi gibi bir tepki, o anlarda konuşma motorundaki refleks haline dönüşen bu durumu tetiklemektedir. Bu sebeple hergün devam eden konuşma eğitimlerine ihtiyacı var gibi gözüküyor.

Abdullah
22 Eylül 2015 - 21:26

Bn konusurken zorlanıyorum bunun yokmu bı tedavisi dur

admin
10 Ekim 2015 - 11:07

Konuşurken nasıl bir zorlanma yaşıyorsunuz ?

admin
10 Ekim 2015 - 11:09

Azimli olur ve geçeceğine dair inançlı olursanız, iyi bir ekip ve bilimsel yöntemler eşliğinde kesinlikle yaşadığınız bu takılmaların önüne geçebilirsiniz. Ancak bunun için birkaç ayınızı gerçekten bu eğitimlere ayırmanız gerekmektedir.

admin
10 Ekim 2015 - 11:13

Kekemelik heyecanlı ve gergin anlarda sıkıntı veren bir tepkidir, aynı heyecanlı anlarda avuç içerisinde yaşanan terleme olayı gibi bu yüzden bunu düzenleyebilmek adına heyecanı kontrol altına alabileceğiniz teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Ekrem
23 Ekim 2015 - 21:50

Ben kekemlk sorunu ysyrm ve sulalemde bir cok kiside var bu irsi bsymi ve kekemlgi kendi cabamizla nasil giderebiliriz

Ekrem
23 Ekim 2015 - 21:52

İkili konusmada oluyo ve okulda falan kitap okurkn zor okuyorum kitbi sinif ortmnda ve bna guluyolar buda bni cok uzuyor cok kt oluuorum herkez gibi normal kunusmak istyrm yardim edin lutfen

ferhat kızılay
26 Kasım 2015 - 08:19

Kucuklugumden var ve gecmiyo neden acaba bazen biraz geciyo gibi oluyo heyecanlanınca tekrar baslıyo

Meryem
26 Kasım 2015 - 21:53

Benım kızım 11 yasında bısey soylıuyeceyı zamam 2 sanıyelık cevabı 7 8 sanıyede anlatıyo ve kekelıyo ben korkuyorum uzerınde kalıcı olıur dıye

Emre
19 Aralık 2015 - 20:44

Ya bu h kemelik nasil gecer ben 12 sinif ogrencisiyim polialik sinavina gircem yardim edin

Emre
23 Aralık 2015 - 18:37

Takilinca derin nefes alin cumlenin basindan baslayin veya evde falan heceleyerek konusun ve sesli kitap okuyun benim azaldi ama kurtilamadim ben

Emre
23 Aralık 2015 - 18:41

Ust uste 3-4 kez veya daha fazla havale gecirdim kucukken ondan oldu benim

Hakan
07 Ocak 2016 - 19:01

Ben 16yasima kadar duzgun konuşuyordum bir gun arkadaşım beni korkutmaya başladı ondan sonra duraklamalara başladım yani kekeme oldum

Şenol ültü
20 Ocak 2016 - 12:44

Ben 38 yaşındayım 30 yıldır kekemelik sorunu yaşıyorum kendime olan bütün güvenini elimden aldı ve 14 yaşında oğlum ve 7 yaşında kızım var onlarda aynı sorunu yaşıyorlar oğlumu psikolojik tedaviye götürdüm ama bence hiç faydası olmadı şimdi küçükler birşeyin farkında değiller onları bu zor durumdan kurtarma gerek yardım edin 0507 059 16 05 numaram ne yapmaliyim

Fakir biri
30 Ocak 2016 - 22:33

LÜTFEN BİR ÇARE RİCA EDİYORUM

admin
22 Şubat 2016 - 11:34

İstanbul’da oturuyorsanız sizinle ilgilenmek isteriz..{$footer_yazisi}