Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK NASIL GEÇER

KEKEMELİK NASIL GEÇER

Kekemelik Nasıl Geçer

Kekemelik Nasıl Geçer

Veli  & Öğrenci Yorumları


KEKEMELİK NASIL GEÇER?

Konuşma sırasında görülen takılmaların, duraksamalara genel olarak verilen isim kekemelik olsa da “kekemelik nasıl geçer” sorusundan önce kekemelik türü ve gelişim süreçlerinin araştırılmasının gereği önem teşkil etmektedir.  Kekemelik köken itibari ile genetik yapısı olmayan ve doğuştan ileri gelen bir problem tipi değildir. Kekemelik nörolojik bir sorun olarak da adlandırılabilecek olumsuz bir potansiyele sahip değildir.

Kişilerin özellikle küçük yaşlarda yaşadıkları sosyal çevrenin etkilerinin göz önünde olduğu bir problem olan konuşma bozuklukları şivenin değişkenliğinde olduğu gibi aile fertlerinde olan sorunu algılayıp küçük yaşlarda benimseyebilmektedir. Kişilerdeki kekemelik sorunlarının ana kaynağının ise yaşanmış korkulu olaylara bağımlı olduğunu söylemek genel itibar ile yanlış sayılmayacaktır. Çünkü bu sorunu yaşayan birçok birey beklenmedik özellikle de ani gelişen olayların korkularından sonra konuşma bozukluğu yaşadıklarını ifade etmektedirler.

Kekemelik tedavi yöntemleri, kişilerdeki konuşma yapısına yapılan bireysel müdahaleler, kişinin sahip olduğu konuşma alışkanlığını daha akıcı hale getirmeye yönelik olarak uygulanmalıdır. Kekemelik Nasıl Geçersorusu için cevaplanılması gereken asıl soru da akıcı konuşma yapısının bireylerde nasıl inşa edileceğidir.

Kekemelik bir hastalık türü bir rahatsızlık olmadığı için kaynağına müdahale edebilecek bir hap-ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebeple bazen kekemelik tedavisinde tercih edilen antidepresan haplarının konuşma esnasında yaşanan takılmalara herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Kekemelik gibi artık alışkanlık haline gelmiş konuşma yapılarının ancak konuşma terapileri ile akıcı bir hal alması söz konusudur.

Kekemeliği Yendi Ve TV de Canlı Yayında Kendisini Anlattı.

 

Takılmaların ve tutulmaların görülebildiği konuşma yapılarında kişilerdeki bu konuşma bozukluklarını gidermeye yönelik olarak uluslar arası bilinirliği olan shaping tekniği gibi yöntemler sayesinde daha kontrollü bir konuşma alışkanlığı kişilere empoze edilebilmektedir.  Bu sayede kişiler aynı önceden sahip oldukları sorunlu konuşma yapılarında olduğu gibi kontrollü konuşma alışkanlığını refleks haline getirmesiyle birlikte takılmaların olduğu eski konuşma alışkanlığının üzerine yeni bir sistem inşa edilmiş olmaktadır.

Düzelme ya da iyileşme olarak tabir edilen konuşmalardaki aranan akıcılık yakalandığı an itibari ile her şey çözülmüş gibi algılanmamalıdır. Çünkü genel olarak stres ve heyecanın tetiklediği konuşma bozuklukları henüz yeni öğrenilmiş bir sistemi büyük bir panik ortamı ile ezip geçebilmektedir.  Bu ihtimalin göz ardı edilmesi ise büyük risk olarak adlandırılabilir. Piyasada dönen” 14 GÜNDE SON” sloganları maalesef kekemelik gibi devamlılığı olan bir sorun için kesinlikle yeterli yada doğru bir iddia değildir. Kekemelik gibi heyecanlı anlarda ortaya çıkan hatta kekemeliğe göre çok daha basit olarak bilinen Tırnak Yeme gibi sorunlar dahi bu kadar kısa sürelerde çözüme kavuşamazken, kekemelik tedavisi için 2 -3 hafta ilgilerek bundan kurtulmak en basit kekemelik türü olan tekrarlayan kekemelik için bile geçerli değildir. Dünya Kekemelik Enstitüsü’nün de açıkladığı gibi kekemelik düzelse bile sonrasında dikkat edilmesi gereken bir süreci de kapsamaktadır. Bu yüzden akıcı konuşma bozukluklarını düzenlerken yıllardır devam eden kemikleşmiş bir soruna çözüm olmaya çalıştığımız için eğitim öncesi, eğitim süreci ve eğitim sonrasını birey ve bireye has kekemelik türüne göre şekillendiriyoruz.

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Kadir Kehribar
09 Eylül 2014 - 19:33

5 yıldır kurtulamadım. Kaç yere gittim. Bu kekemelik nasıl geçer bana bir yol gösterin

ali
10 Ocak 2015 - 21:43

uzun süredir Kekemelik var bi türlü çözemedim ne yapayım bana yardımcı olun

Hüseyin
22 Ocak 2015 - 22:57

Öncelikle merhabalar bu konuşma bozukluğu ve takılmalar benim işimde ve ikili ilişkilerimde büyük problem nasıl geçer??

ahmet aklan
27 Ocak 2015 - 23:02

Oğlum ahmet aklandaki kekemelik nedeniyle konuşmada zorluk yaşıyor çok fazla heyecan, korku ve utangacligini yenemediği için kekeleme problemini geciremiyoruz yardımcı olur musunuz bize saygılarımla.

Nesim Gelen
20 Mart 2015 - 15:29

Kekemeliği biran önce gidermem lazım. Yardımcı olun.

Meret
10 Temmuz 2015 - 00:54

Kekemelik nasil gecer.. bikdim artir

Meret
10 Temmuz 2015 - 00:58

Bikdim artik. Bu kekemelik nasil gecer

Gökhan baykut
02 Ağustos 2015 - 02:43

Ben 15 yaşımdayım 4 yaşımdam beri kekemeyim çok korkuyom çok zahmet çekiyorum dünyada her yerde konuştuğum insanlar dalga geçecek diye alay edecek diye çok korkuyorum hele hele okul zamanında nolursun kekemeligim geçmesi için bana yardımcı olun

admin
19 Eylül 2015 - 12:23

Ortalama aynı yaşlarda başlayan kekemelik sorunu ilk yıllarda kendiliğinden geçebilme özelliğini kendi üzerinde taşırken refleks haline dönüşen kekemelik genellikle gittikçe atran ve sıklık düzeyinde de artış görülen bir sorundur. Devamlılığında yeniden edinilmiş kontrollü bir konuşma alışkanlığını kişiye empoze edebilmek gereklidir.

admin
19 Eylül 2015 - 12:29

Bilhassa erkek çocuklarda daha sık rastladığımız kekeleme olgusu belli bir süre sonra refleks haline dönüştüğü için kendiliğinden geçme ihtimali oldukça azdır. Özellikle takılıcam kaygısı ile birlikte heyecan söz konusu olur. Normalde heyecanlı anlarda yaşanan ve engel olunamayan avuç içi terlemesi gibi bir tepki, o anlarda konuşma motorundaki refleks haline dönüşen bu durumu tetiklemektedir. Bu sebeple hergün devam eden konuşma eğitimlerine ihtiyacı var gibi gözüküyor.

Abdullah
22 Eylül 2015 - 21:26

Bn konusurken zorlanıyorum bunun yokmu bı tedavisi dur

admin
10 Ekim 2015 - 11:07

Konuşurken nasıl bir zorlanma yaşıyorsunuz ?

admin
10 Ekim 2015 - 11:09

Azimli olur ve geçeceğine dair inançlı olursanız, iyi bir ekip ve bilimsel yöntemler eşliğinde kesinlikle yaşadığınız bu takılmaların önüne geçebilirsiniz. Ancak bunun için birkaç ayınızı gerçekten bu eğitimlere ayırmanız gerekmektedir.

admin
10 Ekim 2015 - 11:13

Kekemelik heyecanlı ve gergin anlarda sıkıntı veren bir tepkidir, aynı heyecanlı anlarda avuç içerisinde yaşanan terleme olayı gibi bu yüzden bunu düzenleyebilmek adına heyecanı kontrol altına alabileceğiniz teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Ekrem
23 Ekim 2015 - 21:50

Ben kekemlk sorunu ysyrm ve sulalemde bir cok kiside var bu irsi bsymi ve kekemlgi kendi cabamizla nasil giderebiliriz

Ekrem
23 Ekim 2015 - 21:52

İkili konusmada oluyo ve okulda falan kitap okurkn zor okuyorum kitbi sinif ortmnda ve bna guluyolar buda bni cok uzuyor cok kt oluuorum herkez gibi normal kunusmak istyrm yardim edin lutfen

onur
16 Kasım 2015 - 11:26

Benim kekeleme geçiyor bazen ama telefondan konuşurkene takılıyom sence neden kaynaklanır nolur bir çözümü varmı

ferhat kızılay
26 Kasım 2015 - 08:19

Kucuklugumden var ve gecmiyo neden acaba bazen biraz geciyo gibi oluyo heyecanlanınca tekrar baslıyo

Meryem
26 Kasım 2015 - 21:53

Benım kızım 11 yasında bısey soylıuyeceyı zamam 2 sanıyelık cevabı 7 8 sanıyede anlatıyo ve kekelıyo ben korkuyorum uzerınde kalıcı olıur dıye

Emre
19 Aralık 2015 - 20:44

Ya bu h kemelik nasil gecer ben 12 sinif ogrencisiyim polialik sinavina gircem yardim edin

Emre
23 Aralık 2015 - 18:37

Takilinca derin nefes alin cumlenin basindan baslayin veya evde falan heceleyerek konusun ve sesli kitap okuyun benim azaldi ama kurtilamadim ben

Emre
23 Aralık 2015 - 18:41

Ust uste 3-4 kez veya daha fazla havale gecirdim kucukken ondan oldu benim

Hakan
07 Ocak 2016 - 19:01

Ben 16yasima kadar duzgun konuşuyordum bir gun arkadaşım beni korkutmaya başladı ondan sonra duraklamalara başladım yani kekeme oldum

Şenol ültü
20 Ocak 2016 - 12:44

Ben 38 yaşındayım 30 yıldır kekemelik sorunu yaşıyorum kendime olan bütün güvenini elimden aldı ve 14 yaşında oğlum ve 7 yaşında kızım var onlarda aynı sorunu yaşıyorlar oğlumu psikolojik tedaviye götürdüm ama bence hiç faydası olmadı şimdi küçükler birşeyin farkında değiller onları bu zor durumdan kurtarma gerek yardım edin 0507 059 16 05 numaram ne yapmaliyim

Rustem
30 Ocak 2016 - 22:30

Ben kekeliyorum çok akilli biriyim ama kekeliğim bana engel oluyur lütfen çaresini bilem paylaşsin bu siteye

Fakir biri
30 Ocak 2016 - 22:33

LÜTFEN BİR ÇARE RİCA EDİYORUM

admin
22 Şubat 2016 - 11:34

İstanbul’da oturuyorsanız sizinle ilgilenmek isteriz..

Umut
19 Mart 2016 - 00:52

Ben de kekemeyım doktora gıttım ve bana nefesını vererek konusmamı ve daha yavas konusmamı ıstedı

Sevda
27 Mart 2016 - 20:15

Konuşmaktan bile korkar oldum. Hayatımı sınırlamak zorunda kalıyorum bu yüzden. Okulda bir alttan dersim oldu sebebi sunum yapmaktan korktuğum için derse girmemem. Bi çözüm lütfen. Bazen tamamen geçiyo bazen çok kötü oluyo konuşamaz oluyorum psikolojim bozuldu.

Gatih
27 Mart 2016 - 22:23

Bazı lafları direk söylüyor bazı lafları kekeleyerek söylüyor bu geçici mi

Ali
01 Nisan 2016 - 00:59

Ben 16 yaşındayım kendimi bildim bileli kekemeyim giittikçe daha fazla kekelemeye başladım özellikle fransaya taşındıktan sonra hayatımı siktiler resmen hadi türkçe konuşurken ara sıra kekeliyorum ama fransızca konuşurken çok kekeliyorum ya ve bu yüzden fransızca konuşamıyom 4-5 sene burda yaşama rağmen, arklarm 1-2 sene de öğrendi fransızcayı ben kekeme olduğum için hala konuşamıyorum…

İsyankar
15 Nisan 2016 - 00:08

Bence bu lanetten kurtulma ihtimalimiz yok en azindan işsizlere iş yalnizlara dost bulma açısından bir vakif veya dernek olsa çok iyi olurdu.. tüm yöneticileri üyeleri kekeme olan bir dernek !!! Iste hayalim bu..

Umut
20 Nisan 2016 - 15:29

14 yasındayım. Bende sızler gıbı kendımı bıldım bılelı kekemeyım ben doktora gıttım cok ama cok yavas konusmamı soyledı.boyle konusunca %90 kekelemıyorum ama cok hızlı konusunca cok kekelıyorum.bazen kendı kendıme dıyorumkı arkadaslarımın yuzu hep guluyor ve cok ıyı konusuryorlar.bırde okulda sınıfta herkes benım kekeme oldugumu bılıyor ama dershaneye gıdınce hıc konusmuyorum cunku ordakı ınsanlar benım kekeme oldugumu bılmıyorlar.yınede arkadaslar hıc yılmayım yavas konusun ve ALLAHA hıc ısyan etmeyın bır gun gelecek bız de o ınsanlar gıbı konusacagız hatta bıze dıyeceklerkı “oglum artık sus da obur arkadasların konuşsun”

ciğdem
11 Haziran 2016 - 13:31

Benim oglumda 2 senedir kekeliyor.2. Sınıfa gidiyor 1.sinifta başladı konusmaya nasıl yardımcı olursunuz

admin
15 Haziran 2016 - 15:22

2 yıldır devam ediyorsa artık refleks haline dönüşmüş olabilir bu yüzden takılmaların tutuklu derecesine yükselmeden sorunun ortadan kaldırılmaya çalışılması önemlidir.

admin
18 Haziran 2016 - 12:18

İki yıldır devam eden kekemelik maalesef artık refleks haline dönüşmüş olabilir, irtibata geçerseniz nasıl bir süreç sonucunda konuşma sorunundan kurtulabileceği konusunda detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

Sedef
11 Temmuz 2016 - 16:01

Benimde sürüyor ve gerçekten kendimi ćok kötü hissediyorum birde staj yapıyorum bir fabrikada endüstri mühendisiyim ve tanıdıklarımı sorunca öz dayımın ismini bile söyleyemedim kendimi öldürmeyi bile düsünüyorum ama Allah korkum buna engel oluyor bakalım ne zamana kadar bu korkum önüne gećebilecek

admin
27 Temmuz 2016 - 11:27

Sevgili Sedef, Allah dermansız dert vermesin kekemelik sıkıntısı çözümü olan bir problem iyi bir uzmana danışmanı tavsiye ediyorum..

admin
27 Temmuz 2016 - 11:32

Kekemelik nörolojik bir sorun değildir, misal kendi kendine konuşan birisi asla kekelemez beyinle ilgili bir sorun olsa o anlarda da devam eder. Yani altında takılacağım kaygısının olduğu bir sorundur. Doğru kişilerle bu sorunu tamamen çözebilirsiniz..

admin
27 Temmuz 2016 - 11:34

kekemelik tedavisi için bize ulaşabilirsiniz.

Bursa
28 Temmuz 2016 - 14:35

Bende kekemeyim 40 yaşındayım daha önce birçok tedavi merkezlerine gittim ama hiç faydası olmadı tamamen saçma bir durum ama kendi kendime de bu olay yaşamıyorum

Murphy
31 Temmuz 2016 - 17:46

16 yaşındayım. Küçüklükten beri teklemem var. Son 1 yıldır da Z S R H harflerini söylerken uzatıyorum ve bu benim günlük yaşantımı, okul hayatımı çok kötü etkiliyor. 2 yıl önce doktora gittim ve bana heceleyerwk okuma ve nefes egzersizi verdi ve sonra geçti. Ama onları yapmayı bırakınca tekrar başladı. Onlara devam etsem geçer mi

admin
05 Ağustos 2016 - 14:25

Devamlılık çok önemlidir ancak doğru teknikte ısrarcı olmanız çok önemli. Heceleyerek nereye kadar konuşmaya devam edebilirsiniz ki..

Şahan
12 Ağustos 2016 - 02:15

Kendimi bildim bileli kekeliyorum artık 16 yaşıma geldim utanıyorum konuşmak istemiyorum napcağımı bilemiyorum. Bazen 1 kelime etmek için neredeyse ağlıyorum

Leyla alar
03 Eylül 2016 - 00:07

Benim kızım bir aydır kekelemeye başladı bunun icin ne yapmalıyım.

Okan Çelik
03 Eylül 2016 - 01:38

Ben 6 yasinda sunnet olduktan sonra kekeme oldum. Duzgun konusabiliorum ama heycanlandigimda ve biriyle konusurken kısa sureli kekeme oluyorum ve arkadaşlarım alay ediyo yardım edermisiniz…

admin
05 Eylül 2016 - 21:50

Kızınız kaç aydır konuşurken takılmalarla karşılaşıyor ?

Büşra
15 Eylül 2016 - 22:34

Ben fen lisesinden okuyorum ve kekemeyim okulda kitap sesli kitap okumamak icin hep dua ediyorum cok utaniyorum ne yapmaliyim

Atakan Arslan
29 Eylül 2016 - 19:09

kitap okuyabilirsin icindeki kelimeler sikistigin yerde aklina gelerek daha akici konusmani saglayacaktir.Bence bunu bi dene ;)

Alper
30 Eylül 2016 - 00:49

Benim kekemeliğim birz farklı. 20 yaşına geldim hala geçmesi. Bazen artıyor bazen azalıyor. Okul da çok sıkıntısını çektin, normal sosyal yaşantımda da çok sıkıntısını çekiyorum. Biri soru sorduğunda hemen cevap veremiyorum takılıp kalıyorum ve bundan aşırı derecede rahatsizim. Böyle olunca kendimi çok kötü hissediyorum. Soru sorduklarında öylece suratlarına bakakalıyorum cevap veremiyorum. Yardımcı olur musunuz?

erdal
13 Ekim 2016 - 06:12

meryem gercekten bu korku ve sinirden kaynaklaniyor bazen yavas konusmak bazende yuksek sesle konusmak iyi geliyor

farkli yaşamlar
20 Ekim 2016 - 18:48

kendinle barışık olacaksın kim ne diyorsa takmıyacan ve herşeyden önce güveneceksin kendine şu an 22 yaşinda az çok takılıyorum hoca oglum sunum hazırlayacan deyince keşke bugün okula gelmeseydim dedim kendi kendime ama düşündüm kaçmakla sorun çözülmez yaparsın dedim bir hafta sonra hiç heyecanlanmadan 10 dakika ders anlattim ama genelde takıldıgım kelimelerde farkli kelimeler getirdim nihayet kendime güvenim geldi

Ahmet Cemil Gülşen
21 Ekim 2016 - 19:33

Ben kekemeyim ve bugün tihatro yaparken hiç iyi olmadı

yakup
05 Aralık 2016 - 16:57

Bana göre Kekemelik nasıl olur anlatıyım küçükken bir büyüğü (bu genellikle babası oluyo) çocuğa sert davranmıştır dövmüştür ya da baba annesini dövmüştür çocuk etkilenmiştir yani babadan gözü korkmuştur onu görünce felan o ortamdan uzak durmaya çalışır kaçar ondan ve çok korkar o adamdan. onu görünce kekeleyerek konuşur sonra refleks haline geliyo kısacası biri onu korkutuyo ve o adam yüzünden hep panik olmuş gibi davranıyo. kekemelik bazen azalır bazen çoğalır çoğalmasının sebebi onu kekeme yapan yine onun üstüne gelmiştir bağırmıştır kavga etmiştir vs sonra panikatak biraz daha katlıyo. Kekeme olanlar arkadaşlarının kendini rahat hissettikleri kişilerin yanında pek kekelemez en fazla onu kekeme yapan insanla konuşurken kekeler. Mesela ben gittim tedaviye 2 sene sonra geri başladı niye babam sert davrandı kendini benden soğuttu . Geçmesi zor ama azalması için bi yol var sizi kekeme yapan kişiden uzak durmak gerekir bence olay bundan ibaret☺

ANT£P27
08 Aralık 2016 - 21:08

Ben küçükken havale gecirmisim annem ondan oldugunu söyler hep. Birde cocukken cok korkarmisim ondan da olabilir bilmiyorum ama benim kekemeligim gun gectikce azalıyor. 10 yasindaki takilmalarimla suanki takilmalarim ayni degil ciddi bi azalma oldu. Suan 16 yaşındayım ve 7-8 cumlede bir kekeliyorum o kadar da sorun olmuyor benim icin hatta her teneffüs sevgilimle sohbet ediyorum ve takilmalarim cok az oluyor. Sevgilim de buna anlayış gösteriyor sagolsun. O kadar sorun etmeyin zamanla gecer. Ama tabi sesli kitap okumaninda fazdasi oldu bana okuyun derim bence.

NİCAT
10 Aralık 2016 - 14:07

her

gercekten cok kotu bi sey.bendede var.doktora gittik tedavisinin balon ufurmek,konusurken burundan.nefes almami onerdi.ise yariyor.

Muhammet
13 Aralık 2016 - 22:51

bir aralar psikiyatriye gittim 6,7 aylık bi süre zarfında tedavi aldım, hemen hemen geçti hatta kalmadı bile diyebilirim sonra rahatlayip kendimi saldim tedaviye devam etmedim sonra tekrardan başladı ve Allahın izniyle polis özel harekat mülakatlarina girecem ,. Mülakatlarda bunun yüzüne elenmek istemiyorum şimdi sizlere söylediklerimi yapacaksınız bende bunlara tekrardan başlayacam….

1- günde 2 sayfa sesli ( konuşma sesi seviyesinde) ağzında kalemle kitap okuyun
2- günde 3 kez olmak üzere nefes alıp vermek yapacağız yavaş yavaş burundan alıp yavaş yavaş ağızdan verilmek üzere sonra tam tersini yapacaksınız, ağızdan alip burundan vereceksiniz ne kadar yaparsaniz o kadar iyi.
3- hep yavaş ve sakin olarak konuşun asla heyecan yapmayın , yavaş konuşmayı kendinize alıştırın
4- bu sure zarfında omega 3 yani balık yağı denen haplar var doktora danışarak onu alın buda sizin beyninizin daha hızlı iyi çalışmasina seven olacak

Bunları söylediklerimi taki siz bir değişiklik hissedene kadar yapın bu 2 ayda sürebilir 4 ayda 6 ayda sürebilir asla acele etmeyin , bu rahatsızlık sizde senelerdir olan birsey asla hemem geçmez bu sizin azminize bağlı bisey size diyeceğim tek şey su olacak bende geçti ben yaptım geçti ama bosladim kendimi tekrar başladı asla pes etmeyin …

Kerim
13 Ocak 2017 - 00:02

Arkadaşlar öncelike herkese geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin.
Konya konevi. Camii cuma günleri sela ve ezan arası cami havlusunda hoca okuyor. (Biliyorsunuz yer gök dua ile.) şifa buldum ben kendi kızımda elhamdülillah..

Nejla
27 Şubat 2017 - 14:26

5yıldır aynı sorun geçer dediler geçmedi bu sorun bana okulda zorluğa yol açıyor
Lütfen buna bir çözüm bulsunlar

Hergecengunyıprananadam
06 Mart 2017 - 05:16

Beni bu hale getirenin anasını avradını… Ulan ya çok zeki birisiyim ama şu canına yandığımın kekemesi yüzünden hayatım mahvoldu bu genç yaşta öyle efkarlı öyle dolu biriyimki yani herşeyi içime atıyorum ama nereye kadar devam ederim bilemiyorum boxa gidiyorum içime attığım herşeyin hıncını ordan alıyorm kekemelik çok yok bende ama keşke hiç olmasaydı diyorum ve arkadaşlar yinede yılmayalım derdi verende allahtır dermanı verende rabbim şifa versin hepimize…

Erdem
24 Mart 2017 - 23:41

Küçük yaşta amcamın oglu kekemeydi ona özenir gibi oldum ilk sıralar birşeyim yoktu ama sonradan kekelemeye başladım birde baktimki konuşamıyorum resmen sacmaliyorum biraz büyüdüm iş okul hayatı derken çekilmez bir sorun haline geldi suan 20 yaşındayım bilgili zeki biriyim ortamlarda en iyi bildiğim konuları savunmak isterken konusamiycam kekeliycem diye sesimi dahi çıkaramıyorum bu da beni çok üzüyor amcamın oğlunun kekemeligi bitti suan normal bir sekilde konuşurken ben ise kekemelikle cebellesiyorum keşke kekemelik kurumu yada derneği olsada bir araya gelip maddi manavi katkılarda bulunup hep beraber bu sorundan kurtulsak

Sedanur
01 Nisan 2017 - 19:25

Nereye gidebiliriz o uzman nerede

Kekemenin biri...
02 Nisan 2017 - 17:32

Merhabalar..
Benim babam cok sinirli oldugu icin sürekli baba korkusuyla büyüdüm. Sürekli azarlamalar, dayak yemeler vs vs..
Ve neden olduğunu bilmediğim bir neden yüzünden havale geçirdim, o gün bugündür kekemeyim. Kendime güvenim sıfırın altında. Bazen ölmek istiyorum, hem de öyle çok istiyorum ki anlatamam. Şu an 23 yaşındayım. Kendimi çok kötü hissediyorum.
Bana yardımcı olun, yoksa gideceğim yer belli…

Fatih
12 Nisan 2017 - 22:54

5 6 yaşlarında yüksek ateşli havele gecirdiğimden dolayı kekememe oldum 25 yaşındayım ve her kekeme gibi cok zorluk cekiyorum kekemelik merkezine gittim bi faydasını göremedim yardımcı olabilecek birisi varsa lúfen yardim etsin ömrüm boyu duacısı olurum 05363638203

Fatih
12 Nisan 2017 - 22:56

5 6 yaşlarında yüksek ateşli havele gecirdiğimden dolayı kekememe oldum 25 yaşındayım ve her kekeme gibi cok zorluk cekiyorum kekemelik merkezine gittim bi faydasını göremedim yardımcı olabilecek birisi varsa lúfen yardim etsin ömrüm boyu duacısı olurum 05363638203

Mesleyim icabı konuşmaw iş bağlamam gerekiyo ama kekemelik yüzünden işsiz kalıyorum

Melisa
01 Mayıs 2017 - 13:06

Bnde doğduğumdan beri kekeliyorum hocalar konu veriyor anlatmam için bnde o gün okula gitmiyorum.

Gamze Özçelik
02 Mayıs 2017 - 14:22

Her kimsen sana katiliyorum cunku aynisi bendede var yani annemde ablamda ve bende bende kekemeyim hafizlik yapiyorum dogru duzgun bildigim yerleri okuyamiyorum rezil oluyorum utaniyorum bazen gercekten bende olmek istiyorum hemde cok bilmiyorum careleri neler ama tek umudum Allah cok dua ediyorum ben senden hem allaha iyi bir kul olup dua etmeni istiyorum hemde allahtan umudunu kesme dedim ya hafiz oldum en cok sikintiyi ben cekiyorum kursta hocamdan cok utaniyorum herkesten ama allah babami islah etsin bende kucukten beri azar ustune azar dayak ustune dayak napcam bilmiyorum kardesim allah butun kekeme kardeslerimize sabir versin…

Gamze Özçelik
02 Mayıs 2017 - 17:26

Evet dogru soyluyosun sanki beni anlatiyosun aynisi ya aynisi ama evet allahtan umut kesilmez benimde boxa gidip butun olan bitenlerin hincini ondan alasim var evet bende her gecen gun yipraniyorum hatta icime herseyi ata ata safra kesemde buyuk ve cok sayida tasim cikti hepsi babamin yuzunden allahin belasi gerizekali artik herkesten nefret ediyorum ozellikle o gerizekali babam olacak adamdan ama imtihan dunyasi hic caninizi sikmayin elde degil ama olsun herkes imtihan dunyasinda sabret sukret sukut et….

Hazan Camkiran
02 Mayıs 2017 - 17:28

Amin kardesim amin rabbim hepimize acil sifalar versin bende cok zekiyim allah tarafindan ama iste naparsin kekemelik yuzunden kullanamiyorum devamli agliyorum hergun psikolojim bozuluyo

İsyankar
16 Mayıs 2017 - 23:43

Bende kekemelik sorunu yaşıyorum. Aslında o kadar kekeme değilim. Ama yeri geliyor konuşurken çok takılıyorum. Yeri geliyor hiç takılmadan uzun uzun konuşuyorum. Mesela bir ortamda ben kekeme değilim dediğim andan itibaren hiç takilmadan konusabiliyoRum. Yani o baskıyı üstümden attığım zaman hiç takılmıyorum. Yada aynı benim durumumda olan biri ile konuştuğum zaman da hiç takılmıyorum. Bunun sebebini öğrenebilir miyim?

admin
01 Haziran 2017 - 16:02

Kekemelik refleks haline dönüştükten sonra maalesef heyecanın tetiklediği bir sorun haline dönüşmektedir.Bu yüzden bu sorundan kendi kendinize kurtulmak oldukça güçtür. Bizim tavsiyemiz bir uzman rehberliğinde kontrollü bir konuşma alışkanlığı kazanmanıza yöneliktir.

Psikosft
27 Haziran 2017 - 01:44

16 yaşıma kadar kekemeydim 3 ay kadar yüklü miktar para harcayıp terapi gördüm konuşma bozukluğunu yenmenin birinci yolu bir kitap alın sessizce okuyun okurken bol nefes harcayın 2 sayfa böyle okuduktan sonra başa dönüp sesli okumaya başlayın kelimelerin başını uzatarak okuyun ör / ahmet ise takıldığınızı hissederseniz aahmet deyiniz . Sakın umudunuzu kaybetmeyin kekemeliğin en büyük sorunu nefes alışverişi problemidir bunları uyguladıktan sonra derin nefes alıp tutabildiğiniz kadar nefesinizi tutun bu yöntemi 5-10 defa uygulayın çok şükür kurtuldum herkese acil şifalar dilerim

Hakan
03 Temmuz 2017 - 02:41

Bende babamın adını ve soyadımı söyleyemiyorum hatta bir çok şeyi onlara benziyen cümleler kullanıyorum çok can sıkıcı Allah yardımcın olsun.

Gokhan
12 Temmuz 2017 - 20:21

Balon ufurmek derken balon şişirmek ten mi bahsediyirsun uz

Ömer
24 Temmuz 2017 - 00:36

Sayın arkadaşım bende ayniyim 26senelik kekemeligim en faydası kitap okumak lazim ve yanaklarin arasına şifa tası koymak lazimmiş ama ilk önce kendimize inat ve caba güven lazim ve sabırlı olmak gerek

nasilgecer.info
27 Ağustos 2017 - 23:12

kekemelik nasıl geçer

Ender
26 Aralık 2017 - 07:46

Üniversite mezunusunuz bide bende de aynı sorun var iş görüşmelerinde hep eleniyorum intihar çok düşündüm ama…

Mehmet Gündogdu
26 Aralık 2017 - 19:01

Selamlar Gökhan
Bende de var cocuklugumdan beri tam geciremedim ama cok cok daha kötüydü. En Iyi yöntem kendine güvenmek sükretmek haline ne hastaliklar var kekemelik dert olsun kimseyi takma kafana gülen insan senden daha hasta insandir. Selamlar

Fatoş
25 Ocak 2018 - 19:19

Merhaba bnm kızım da 1 yıldır bu problem var 4 yaşına girecek…ne yapabiliriz lütfen yardımcı olun

Murat aydoğdu
25 Ocak 2018 - 23:52

Selamlar. 43 yaşındayım ve bu sorunu yaşıyorum. Size nasil ulasabilirim

Klm
14 Şubat 2018 - 19:36

Tek sir DÜȘÜN VE KONUȘ bunu hizli hizli yap kekemelikdiye birsey kalmiyor.

Kekemelik Bitsin!
03 Mart 2018 - 19:23

Kekemelik için Allaha Dua Edin! Taha Suresi Rabbişrahli Sadri Veyesserli Emri Vehlül Ukdeten Min Lisani bu duayı okuyun ve Allahım’a dua edin! Allah dua edenleri sever ben hala dua ediyorum ama geçmedi ama ben Allahım ‘dan ümidimi kesmiyorum bir gün kesin geçecek diyerek Allah Korkusuyla yanıp tutuşuyorum! Sizde dua edin! Allah (c.c.) tüm kekeme kardeşlerime acil şifa versin! Unutmayın Arkadaşlar! Dertde Allahtan Şifada Allahtan! O yüzden Allahıma dua edelim arkadaşlar!

Srn
20 Mart 2018 - 19:56

Ben de kekemelik problemi yasiyorum ama bununla yasamayi ogrendim yeri geliyor kendimle bile dalga geciyorum:)

Bilal
02 Nisan 2018 - 10:32

Bnm kızım 3.5 yaşında yaklaşık 1yildir inişli çıkışlı kekeliyor doktor ve psikologa goturduk…psikologla 1 saat konusmus birşeyi yok bunun hatta çok zeki ve konuşkan biri dedi iyi zamanına denk geldi genelde ş k p t ç ile ilgili sıkıntısı var

Aslı korkmaz
22 Mayıs 2018 - 09:40

Bende kucuklugumden beri kekelıyordum beden hocam bana yardım ve tavsiye etti bol bol kitap okumalısın ama yavas tane tane dedı ve harfleri bagırarak oku dedı simdi 17 yasındayım kekemem azaldı biraz daha iyi ve anlasılır konusuruyom kitap okumak daha ıyı geliyor

Alş
03 Temmuz 2018 - 11:28

Adres verebilirmşsiniz

Zeynep
05 Temmuz 2018 - 00:18

Normalde birşeyim yok ama heyecanlandığımımda veya baz kelimeler i çıkarmakta zorlanıyorum

Yavuz
08 Temmuz 2018 - 23:16

Merak etme geçer ben atlattim

Ariza
14 Ağustos 2018 - 23:03

Hayatımı bitirdi kendime güvenim yok çok zorlanıyorum bu sorun yuzunden hep dışlandım

SERHAT DEMİRBAŞ
16 Ağustos 2018 - 17:21

Arkadaşlar 1 Ay bu konuda kurs aldım ve kekemelik %1 e kadar düştü(okumada)konuşmada %96-%97 ye kadar düştü ama ben aptallık edip hocanın dediklerini hiç yapmadım ve yine eskisinde daha iyi ama yinede sorun var ve pişmanım.Hocaların yaptırdığı şey konuşmadan önce derin nefes almak ama karnımızdan göğüsler kalkmıyacak şekilde sonra takır takır konuşuyor insan ben şaidim ama düzenli olarak sabah akşam evde nefesinizi tutunuz bunu 20 saniye üstü olsun sonra dik bir şekilde oturarak karnınızdan hiç durmadan nefes alın kafanız dönesiye kadar fazla ileriyede gitmeyin birde kendinize defter edinin ona kelimeler yazın ilk önce 20 sonra 50 sonra 100 kelime bunları tane tane okuyun Karnınızdan nefes alarak bu sayede kekemelik gidiyor.

Mustafa
07 Ekim 2018 - 21:41

Merhaba kardeşim bendede bazi harflerde oluyor sık degil ama nasil atlattin acaba

admin
08 Ekim 2018 - 23:23

Merhaba, kekemer eğitim merkezinin Ümraniye ve Şirinevlerde şubeleri bulunmaktadır

{$footer_yazisi}