Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK NASIL TEDAVİ EDİLİR

KEKEMELİK NASIL TEDAVİ EDİLİR

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir

Beklenmedik şekillerde ortaya çıkabilen kekemelik, konuşma esnasında yaşanan istemsiz akıcılık bozukluklarıdır. Çocukluk dönemlerinde oldukça sık rastlanabilen kekemelik, aslında ilk dönemlerde kendi kendine ortadan kaybolan bir unsur olan kekemelik, belli bir süre sonra konuşma alışkanlığına dönüşüp, kalıcı hale gelebilmektedir. Fakat kalıcı hale gelene dek aile bireylerinin tümüyle bunu kekeme sorunu yaşayan çocuğa yansıtmaması gerekmektedir.

Kekemelik tedavisi olarak görülebilen sürecin, konu kalıcılık olarak belirlendiğinde geçerli olması, görülmeye başlanması ile hemen tedaviye başlama çabasından daha mantıklıdır. Yerleşmeyen kekemeliğin geçiciliğini güçlendirmek adına iletişim halinde bulunması gereken çevredeki kişilerin kekemelik sorununu panik halinde ona yansıtmadan devam ettirmesi gereken bir yanı da vardır.

Kekemelik tedavisi ihtiyacı duyulan durumlarda ise kısa süreli eğitimlerin geçerliliğinin olmadığı bilinmelidir. Çünkü kalıcı hale gelene dek kekemelik kalıplaşmış bir özelliğe bürünmüş haliyle tavır gösteren yapı olarak kalıcılığını sürdürecektir. Bu kalıcılığı kırmak kolay olmadığı için kısa süreli çözümler yerine kontrollü konuşma alışkanlığını öğrenen kişilerin bu yeni konuşma yapısını benimsemeleri ve refleks haline dönüştürmeleri sağlanana dek kontrol altında tutulmaları gerekmektedir.

Kekemelik nasıl tedavi edilir bunu uzmanlardan öğrenmek gerekirken zamanlama konusunda her kuruma güvenmek de doğru olmayabilir. Kekemelik tedavisi konusunda kısa süreçlerde 10 günde kekemeliğe son tarzı yapıların yararı çok tartışılan bir konudur. Çünkü uzun zamanların ardından düzenlenen akıcı konuşma yapısı kişi tarafından benimsenmeden uzman yardımının kesilmesi, sonuç olarak kekeleme sorunlarının yinelemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden öğretilmiş tekniklerle gelen geçici çözümlere kesin çözüm olarak bakılması doğru değildir. Kekemelik tedavisi aynı zamanda oldukça sık devam etmesi gereken bir eğitim sürecidir. Asla haftada 1 gün zaman ayırarak her an kullandığımız konuşma yapısını düzenleyemeyiz. Bu konu çok dikkat edilmesi gereken bir detaydır.

Yıllanmış bir yapı olan konuşma esnasında yaşanan takılmaların önüne ancak kontrollü konuşma alışkanlığını sağlayarak geçebiliriz. Bunu da ancak dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle yapmamız doğru olacaktır. Kullandığımız shaping tekniği sayesinde şekillendirilmiş yeni bir kontrol sağlanmış olmaktadır. Diyafram nefesini yetersiz ve verimsiz kullanan kekemelik sorunu yaşayan kişilerin nerede nasıl nefes alması gerektiği konusunda verilen eğitimlerle düzenlenen yeni yapı sayesinde takılmaların ortadan kalktığı görülecektir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Aylin Çeliker
09 Eylül 2014 - 14:55

Öğrencilerime kekemelik nasıl tedavi edilir konulu ödev vermek isterim. kurumunuzu kaynak olarak belirtsem öğrencilere bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Kekemeliğin Tedavisi | Kekemer
16 Eylül 2014 - 11:00

[...] ağızlarından hiçbir şekilde kelime çıkmadığı durumlara yol açan kekemelik problemi, kekemelik nasıl tedavi edilir , nasıl çözülebilir, bu problemi yaşayan herkesin bilmek istediği sorulardır. Bu soruların [...]

onur gülmüş
15 Mart 2015 - 17:37

kekeleme sorunu yasıorum

onur gülmüş
15 Mart 2015 - 17:38

kekeleme yasıorum

{$footer_yazisi}