Ana Sayfa » KONUŞMA BOZUKLUKLARI » İNSAN NEDEN KEKELER

İNSAN NEDEN KEKELER

İnsan Neden Kekeler

İnsan Neden Kekeler

İNSAN NEDEN KEKELER

Kekemelik özellikle küçük yaşlarda görünmeye başlayan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Birkaç farklı durumda ortaya çıksa da genel olarak psikolojik kökenli olarak tabir edebileceğimiz bir durum olarak baş gösterir. Kekemelik genel olarak 2 ila 7 yaş aralığında yaşanan, beklenmedik ve ani gelişen genellikle korkulu olaylarla ortaya çıkmaktadır.

Korkunun dışında kekeleyen bireylerin neden konuşma esnasında takılmalara maruz kaldığının araştırılmasıyla, kekemelerin, küçük yaşlarda kardeşlerini özellikle ilk doğduğu aylarla birlikte çok aşırı kıskanıp travma derecesinde ruhsal bir tahribat geçirdikleri görülmüştür. Ayrıca kekemeliğe örnek alınan kişiye olan özenin de yol açtığı tespit edilmiştir.

Aile bireylerinden veya çevresindeki bireylerden birini rol-model kabul eden çocuk onun gibi tavırlar takınıp, konuşup, onun gibi davranmaktadır. Kekemeliğe nadir olarak ateşli hastalıklar da sebep olmaktadır. Geçirilen ateşli hastalıkla birlikte yüksek ateşten etkilenen çocuğun konuşma lobu bu olaydan olumsuz olarak etkilenebilmektedir. 

Konuşma bozukluklarının, takılma, tutukluk yada duraksama ile ilgili olarak adlandırılan kısmını oluşturan kekeleme, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıksa da sonuçları benzerdirler. Bunlar, Konuşma lobu olan sol lobun etkinliğini yitirmesi ile görev dağılımlarında ortaya çıkan değişim ve nefes düzensizlikleri olarak 2 ye ayrılır.

Kekelemede konuşma lobundaki olumsuz etken, kekemeliğe sebep olan ve konuşmalarda kekelemeye neden olan önceden yaşanmış olaylarla birlikte normalde sayısal işlemler ve görsel hafıza için var olmuş SAĞ Lobun SOL Lobun görevi olan konuşma işlevini üstlenmesi ile ortaya çıkar.

Konuşma esnasında yaşanan takılmaların en büyük sebeplerinden bir diğeri ise “Nefes Düzensizliği” olarak adlandırılan durumdur. Nefes düzensizliği normalde konuşmadan önce diyaframa çekilmesi gereken nefesin sürekli olarak diyaframa oranla çok daha az bir hacme sahip olan akciğerlere çekilmesi ve buna bağlı olarak takılmaların görülmesi ile tanımlanabilir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Erol TAŞKIN
17 Kasım 2015 - 00:22

Merhaba ben 36 yaşındayım kekemelik, harfleri söylememe ve ciddi derecede heyecan var. tedavi edilebilir mi? en kısa zamanda bilgi verir seniz sevinirim. Teşekkürler.

Ömer
09 Şubat 2016 - 14:08

Merhabalar ben ömer benim sorunum nefesimi kontrol edemiyorum kisa ve uzun soluk alarak hizli konusup kelimeleri bur anda cikarmaya calisiyorum nefesim yettigince kelimem anlasulmadimi tekrar donulup ayni sozu isteyene tekraribi yapamiyorum kizarip morariyorum insanlar tuzume dudagumdan cikacak soze kitleniyor bu kezde kisik ve zor konusuyorum bu rahatsizlikta 9 yasinda okulda gecirdigim korku ve aile hayatinin verdigi sikinti dan kaynaklandi.su an yasim 34 telefona cvp veremiyorum biri aradimi heyecanlaniyorum.benim gibi bir arkadasim var ocok yere gitti ama makesef olmadi bu bir umut husran yasamak istemiyorum lutfen yardimci olurmusunuz sizi cok takip ettim allah rizasi icin iyilesebilecek durumdamiyim diye yazarmisiniz saygilarimla

admin
22 Şubat 2016 - 11:33

Ömer bey kesinlikle yaşadığınız kekemelik sorunu asla geçmeyecek bir şey değildir. Ancak yıllardır kemikleşen bir durum söz konusu bizimle irtibat içerisinde olunuz..

admin
18 Mart 2016 - 18:31

İlginiz için teşekkür ederim, bu sorunun çözebilir bir sıkıntı olduğu bilincinde olmanız gerekiyor, sizi birebir görelim sorunla ilgili detaylı bilgiler verebiliriz..

Ayla
09 Nisan 2016 - 09:31

16 yaşındayım ve kekekemeye başladım. Bundan önce öyle bi sorunum yoktu. Şimdi şimdi olmaya başladı. Küçükken geçirdiğim öyle sorunlarda yok nedeni ne

özge
07 Temmuz 2016 - 21:47

Ben küçükken nazar değmesi sonucu kekeme oldum.Yaşım ilerledikçe bunu yenme isteğim ve hırsım daha da arttı. Şimdi eskiye göre daha iyiyim. Ve şunu da farkettim ki kekemelik asla bir hastalık değil. Bunun farkında olursak çalışmalarımızı daha kararlı yapabiliriz. Bir de bizlerde eksik olan şey özgüven eksikliğidir. Önce Allah a sonra kendimize güvenirsek ve bunu başaracağımıza inanırsak birçok şeyin üstesinden gelebiliriz. Unutmayalım inanmak başarmanın yarısıdır ;-)

admin
27 Temmuz 2016 - 11:29

Kesinlikle haklısınız, kekemelik asla bir hastalık değildir ve çöüzümü olan bir problemdir, sadece tikler gibi refleks haline dönüşmüş bir konuşma sorunudur.

Melih ucan
14 Ağustos 2017 - 16:42

Ben de 14 yaşındayım cok heycan ve Kekemelik var bu nasıl düzeltebilirim kitap okuyarak mı acaba

yusuf
29 Aralık 2017 - 18:32

merhaba ben yusuf 5 yaştan beri ta 17 yaşında konuşurken kekemeli kelimeler ve tekralamalar yaşıyorun bunun sebebide korku olayı bunu önlemek için bize nasıl yardımcı olabilirsiniz bunu önlemek için ne yapmalıyım en kısa zamanda bizlere olaşmanız dileğimle. .

yusuf
29 Aralık 2017 - 18:33

görüşmek üzere

Hilmi
02 Ocak 2018 - 00:11

Merhaba kekemelik tedavisi olmak istıyorum nasıl bır yol izlerim

Abdullah
19 Şubat 2018 - 01:17

Küçüklükten beri kekemelik var konuşurken bu anda heyecanlanıyorum arkadaşlar hep dalga geçiyor yüzüm kizariyor nasıl tedavi olurum yardımcı olun lütfen

{$footer_yazisi}