Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK NEDENLERİ

KEKEMELİK NEDENLERİ

 Kekemeliğe Neden Olan Sebepler NE !!!

neden kekemelikYaşanan sorunlu anların, hayatın geri kalanını kısmen sıkıntıya düşürdüğü, ikinci karmaşaya sürüklediği ve sonucunda depresyon ya da stresli durumları yaşatabildiği bilinmektedir. Özellikle de erken konuşma dönemi içerisinde yaşanan ani gelişen kokulu gergin anlar, vücut dilinde vücudun bir tepkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kekemelik, korkulu, gergin anların ardından, çoğunlukla 2 – 7 yaşları arasında ortaya çıkabilmektedir. Alt ıslatma ya da farklı depresif davranışları da doğurabilen bu istemsiz anlar bazı zamanlarda da konuşmayı etkiler boyutta gözükebilmektedir.

İlk etapta kelimelerin tamamının tekrarlar şeklinde yinelendiği bir yapının ortaya çıktığını gözlemleyebiliriz. Sonraları ilk hece takılmaları, uzatmalar ya da tutukluklar olarak daha ağırlaştığını görebilmekteyiz. Kekemelik ilk yıllarda kendiliğinden geçebilecek potansiyeli üzerinde taşırken belli bir süre sonra kemikleşebilmektedir. Refleks haline dönüşen bu kekemeliğin dönüşü yani kontrol altına alınması bu saatten sonra oldukça zordur ve bir konuşma terapisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kekemeliğe neden olan sıkıntılı olayın yinelemesi ve tekrarlanması yere atılan bir tohumun olumsuz açıdan yeşermesine neden olabileceği için bu tarz sıkıntıların çocuk tarafından yine yaşanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Ailenin ise kekemelik ortaya çıktığında üstlenmesi ve kaçınması gereken davranışlar bulunmaktadır. Kekemelik nedenleri haricinde sonuçlarının da değerlendirilmesi önemlidir. Kekeleyen çocuğa neden kekeliyorsun, düzgün konuşsana oğlum gibi diretilen sözler, onun bu sorununun kendisince kemikleştirmesine neden olacaktır. Bu da onda özgüven eksikliği ve sonuç itibari ile başarısız bir genç olmasını doğurur.

 

Kekemelik tedavisi mümkün olan bir sıkıntı olsa da kesinlikle kişinin kekemelik sorununu kendisine dert edinir boyutta kekemeliği aşmaya yönelik bir azminin olmasını gerektirmektedir. Kekemelik nedenleri kadar kekemeliğin devamlılığını da tetikleyen unsurların kişiden uzaklaştırılması gergin ortamlardan sakınılması önemlidir. Kekemelik aslında yanlış konuşma alışkanlığı olarak tabir edilen akıcı konuşma bozukluğudur ve yeniden şekillendirilmiş farklı  ve kontrollü bir konuşma alışkanlığının, kişi tarafından benimsenmesini öngörmektedir. Kekemelik bir hastalık olmadığı için onun düzeltilmesine yönelik kekemeliğe iyi gelen ve içerisinde bu tarz bir etken madde taşıyan hiçbir hap bulunmamaktadır. Bu sebeple rahatlatıcı da olsa antidepresanlar asla kekemeliğe bir çözüm olmayacaktır.

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

{$footer_yazisi}