Ana Sayfa » BUNU BİLİYORMUSUNUZ? » KEKEMELİK SORUNU YAŞAYAN AİLELERE TAVSİYELER

KEKEMELİK SORUNU YAŞAYAN AİLELERE TAVSİYELER

kekemelik için ailenin yapması gerekenler

Kekemelik problemi görülmeye başlandığı an itibari ile ilk 2 yıl kendiliğinden geçebilme ihtimalini üzerinde barındıran bir sorundur. Bu sebeple ilk görülmeye başladığı andan itibaren ailelerin zaman kaybetmeden konuyla ilgili verimli olabilecekleri şekilde çocuklara yaklaşımı son derece önem arz etmektedir.  Her geçen ay kekemelik sorununun refleks haline dönüşebilme ihtimali artarak devam etmektedir. Bu sebeple ailelerin kekemelik problemi ile birlikte çocuklarına olan yaklaşımını değiştirmesi gerekebilmektedir. Bu süreç içerisinde yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler söz konusudur.

Neden kekeliyorsun, dikkatli konuş, düzgün konuşmaya çalış gibi gereksiz uyarıların asla yapılmaması gerekmektedir. Bu uyarılar henüz sorunun bilincinde bile olmayan çocukların, bir problem olduğu gerçeğinin farkına varmalarına sebep olmaktadır. Ev içerisinde özellikle değer verdikleri kişilerin dillendirdiği sorunlu durumlar ve yaşanan gergin / huzursuz durumlara şahit olan çocukların, yaşadıkları kekemelik sorunu artarak devam edecektir. Çocuğa yönelik davranışların şiddet eğilimi şeklinde devam etmesi bir başka problemdir. Ayrıca bu dönem içerisinde yiyecek ve içeceklere dikkat etmek önemli bir husustur. Dengeli beslenmek, asitli içeceklerden uzak durmak, çok acı,ekşi yada çok şekerli yiyeceklerin tüketilmemesi önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken hususların başında ise kekemeliğe sebep olan korku yada stres durumlarının iyi analiz edilmesi ve çocuğun benzer bir sorunu yeniden yaşamasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde çocukların uyku saatine ciddi şekilde önem gösterilmeli, geç yatma alışkanlıklarının önüne geçilmelidir. Uyku esnasında konuşma motorunun kendini günlük olarak yenileme ihtiyacını gerçekleştirmesi, derin uykuya gereksinim duymaktadır bu da uyku düzenine olan ihtiyacı doğurur. Bu düzeni sağlayabilmek için gerekirse çocukların erken saatlerde uyandırılması gerekebilir.

Konuşma sorunları ile birlikte çocuğun kendisine olan güveninde azalmalar meydana gelmektedir. Onun bu sorunun giderilmesi için yetişkin biriymiş gibi ona yaklaşıp bu ölçüde iletişime geçmek hatta gündelik hayat içerisinde bazen fikir almak maksadıyla ona bazı sorular yöneltmek kendine olan özgüvenini yerine getirecek, bu da konuşmasındaki sorunların azalmasına vesile olacaktır.

Fazlasıyla televizyon / çizgi film düşkünü olan çocukların da insani diyaloglardan çok bu yapılara adapte olmaları konuşma sorunlarının olumlu gelişimine engel olmaktadır. Bunun önüne geçmek adına ev içerisinde sohbet saatlerinin sıklığının gitgide arttırılmasında fayda vardır.

Kekemelik sorununu yaşamaya başlayan çocukların bilinç altında oluşmaya başlayan ‘takılacağım’ kaygısının da yok edilmesi adına, yeniden takılmadan konuşmalarının farkına varabilecekleri durumlar oluşturulmalıdır. Bunu sağlayabilmek adına basit bir hikaye çözümü sunulabilir. İki sayfalık aynı hikayeyi yatmadan önce okumaya başlayan anne uykuya dalana kadar bu hikayeyi bitirmeli, bu kırk gün devam etmeli. Kırk günden sonra bir ay daha çocuk tarafından kelimesi kelimesine ezberlenen hikaye çocukla birlikte tekrar ettirilerek okunmaya devam edilmelidir. Böylece ezbere bilinen hikaye çocuk tarafından artık takılmadan tekrar edilecek boyuta ulaşır. Bu da bilinç altındaki takılacağım kaygısını yok etme konusunda fayda sağlar.

ETİKETLER

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Sabrı
23 Ocak 2017 - 19:25

Benım oglumun.zamanla kekemelıgi artmaya basladı cok tv ye bakıyo bilgisayar oyunu cok fazla oynuyor iyicene ilerledi kekemelıgı yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler..

Meliha
29 Mart 2017 - 23:56

Hayirli aksamlar
3 cocuk annesiyim 3 de de sonradan kekemelik basladi kendi capimizda bur cok yere basvurduk olumlu bir sonuc alamadik
Buyuk oglum cok sukur atlatti
Kizim ve kucuk oglum da devam ediyor
Yaslari 22 ve 11
Konusma bozukluguna 7- 8 yas arasi basladilar bu konuda cok hassasim nasil yardimci olabilirsiniz nasil bilgi alabilirim

Ilknur
08 Haziran 2017 - 19:00

Mrh yığenim 5 yaşında son bir kaç aydır kekemelik başladı konuşurken zorluk cekiyo duraksiyo psikolojikdr diye dr goturduk dr üstüne düşmeyin gecmezse rehabilitasyon merkezine götürün dedi konusamadigi içinde üzülüyoruz ne yapmamız lazım siz ne önerirsiniz

Saadet
17 Ağustos 2017 - 10:43

Merhabalar ben 19 yaşındayım kendimi bildim bileli kekemeliğim bir cok tedavi gördüm ama 1 ay sonra eski halime geri döndüm matematik öğretmenliği okuyorum iyi bir eğitim verebilmek için mesleği elime almadan atlatmam lazım yardımcı olursanız sevinirim … Ücret ne kadar öğrenebilirim..

Aynur omay
16 Ekim 2017 - 18:14

5yadinda olum yaklaşık bir yıla yakın oldu kekelemeye başlayalı yardımcı olursanız sevinirim

Şengül
25 Ekim 2017 - 01:34

Merhaba bendede aynı sorun var küçüklüğümden itibaren anne tarafimda konuşma bozukluğu olan kişiler bendede oldu antalyada yaşıyorum antalyada subeniz varmı

admin
07 Kasım 2017 - 19:12

maalesef, şubelerimiz sadece istanbulda efendm

Salih-Bircek
12 Mayıs 2018 - 22:45

Sizinle İstanbul da irtibata geçebilir miyim

Serkan
07 Haziran 2018 - 00:47

İstanbul un nersinde

Snnsns
26 Haziran 2018 - 16:39

Ben 15 yaşında bir kız çocuğuyum ben kendimi bildim bileli “r” harfini “y” harfi gibi çıkartıyorum benim sesim ince oldugu icin kimseyle konuşamıyorum herkrs karsisinda cocuk varmış gibi davraniyor bende bundan cok fazla rahatsız oluyorum bana yardim edebilirmisiniz

{$footer_yazisi}