Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

KEKEMELİK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Kekemelik Tedavi Edilebilir mi?

kekemelik tedavi edilebiliyor mu

kekemelik tedavi edilebiliyor mu

Kekemelik Tedavi Edilebilir mi?

Kekemelik tedavisi, kekemelik çözümü aileler tarafından en çok araştırılan konular arasında, çünkü direk bu sorundan sıyrılmak tabi ki kekemelik sorunu yaşayan kişilerin tek hayalidir. Fakat yüzyıllardır kekemelik üzerine yapılan araştırmalar kekemeliğin belli bir sebebi ya da herkes için aynı sonucu olmadığını göstermektedir.

Herkesin yaşı ya da kekemelik derecesi aynı tür olmayabilir. Bu da herkeste aynı süreçlerde aynı sonucu aynı teknikle alamayacağımız anlamı taşımaktadır.
Kekemelik tedavi edilebilir mi? Evet!
Kekemelik tedavisi belli bir periyodu olan bir süreç olsa da kesinlikle kişinin kendi azmiyle doğru orantılı bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Kekemelik, yıllardır devam eden refleks olarak süregelen bir alışkanlık olduğu için her alışkanlığın kırılması gibi kekemeliğin bu yönünü aşmak oldukça sıkıntılı bir süreci içermektedir. Kekemeliğin tedavisi için kişilerin kendilerini hazır hissetmeleri yani ciddi mana da rahatsızlık duyup bu sorunun üstesinden gelmek adına koşullanmış olmaları gerekmektedir.

 

 

Kekemelik tedavi edilebilir mi sorusu aslında şüpheli bir yaklaşımda olan kişilerin kafasını kurcalayan en büyük tedirginliğin ta kendisidir. Bilinçaltında asla geçemeyecek bir sorunu yaşadığını düşünen bir kişiye kimse tam manasıyla yardımcı olamayabilir. Onun bu sorununun geçebileceğine inanması yolundaki engelleri birer birer aşması sürecindeki en belirgin noktadır. Bu kırılganlığı çözebilecek olay aslında daha önceleri kekemelik sorunu yaşayan kişilerin hangi teknikle ne şekilde bu sorunu aştığını birebir sorunlu olan kişiye aktarmasıyla ilgili olabilmektedir.

KEKEMELİK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ

Kekemelik tedavisi içerisinde geçerli olan en belirgin nokta kekemeliğin geçebildiği durumlarda, sonrasında mevcut takılmaların yineleyip yinelemediği olmalıdır. Çünkü birçok zaman tekniklerin uygulandığı durumlarda ortadan kalkan takılmaların artık tamamen geçtiği gibi bir yanılgıyı da arkasından getirmektedir.

 

Kekemelik tedavisi süresince unutulmaması gereken, sorunun yine ortaya çıkma ihtimalinin özellikle de birkaç ay içerisinde yine tekrarlayabilecek olması durumudur. Bu yüzden kekemelik çözümü sonuçlandığında kişi kendini kaptırmamalı ve egzersizler sayesinde kontrollü konuşma alışkanlığını devam ettirmelidir. Ancak bu şekilde yakalanan başarının devamı sağlanmış olacaktır. Shaping tekniğini kullandığımız kekemelik tedavi sürecinde tecrübelerimiz bize gösterdi ki işitebilen her birey konuşabilir.. Yeter ki azim sabır ve zaman olsun..

 

 

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

{$footer_yazisi}