Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK TEDAVİ MERKEZİ

KEKEMELİK TEDAVİ MERKEZİ

Kekemelik Tedavi Merkezi

Kekemelik Tedavi Merkezi

Kekemelik Tedavi Merkezi

Kekemelik ve konuşma bozuklukları tekdüze ilerleyen ve sonucunda uygulanabilecek belirli bir tekniği olmayan sorunlardır. Ayrıca bazı konuşma bozuklukları işitme kaybından dolayı ya da doğuştan gelen bir sorun olarak şekillenmiş olabilmektededir. Hal böyle iken bunların çözümü ya hiç yoktur yada fizyolojik veya cerrahi bazı operasyonlar gerektirebilmektedir. Fakat ülkemizde birçok konuşma merkezi hiçbir dayanak göstermeksizin çok net konuşabilmektedir. Örneğin Kekemelik, çok farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Fakat yaşa, eğitim durumuna, kişilerin algılama kapasitesine bakılmaksızın hatta bunlardan öte kişinin takılma yada tutulma yoğunluğuna bakılmaksızın herkese “kekemeliğe 14 günde son” gibi bazı pazarlama kokan sloganlarla hitap edilmektedir.

Kekemelik tedavisi, kesinlikle kişiden kişiye değişkenlik gösteren yapılarda ortaya çıkmaktadır. Bunun sonlanması adına yapılan uygulamalarda en az kekemeliğin gösterdiği çeşitlilik kadar farklı tarzlarda yapılmalıdır. “Riper Tekniği” gibi dünyaca ünlü ve bilinirliğe sahip ve garanti sunabilen yöntemler tercih edilmelidir.

İşitebilen Herkes Konuşabilir !

C. Van Riper, geliştirdiği Shaping tekniği sayesine kekemelik ve konuşma bozuklukları alanında kontrollü konuşmayı kişilerin iradesine yani kontrolüne girmesine olanak sağlayarak, yeni konuşma alışkanlığının benimsenmesine de vesile olmaktadır. Kendisi de gençliğinde bir kekeme olarak yaşamaya çalışan Riper bu sorunu çözdüğünde işitebilen herkesin konuşabileceğini söylemiştir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Şükran ÜNSAL
01 Ocak 2014 - 14:32

Çok araştırdım fakat sizin yazılarınz ve bilgi birikiminiz çok farklı!

Şerif Gayeli
09 Eylül 2014 - 19:01

Her kekemelik tedavi merkezi kendince vaatlerde bulunuyor. 14 sayısı bu konuda fenomen. Sözleşmişler gibi iki haftada tamam. Bu kadar kolay mı yoksa bunlar yaranın üstünü kapatıp eve mi yolluyorlar inanları

{$footer_yazisi}