Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK TEDAVİ MERKEZLERİ

KEKEMELİK TEDAVİ MERKEZLERİ

Kekemelik Tedavi Merkezleri

Kekemelik Tedavi Merkezleri

Kekemelik Tedavi Merkezleri

Genellikle istenmeyen korkulu olayların başlangıcında etkili olabildiği kekemelik sorunu erken konuşma döneminde oldukça sık karşımıza çıkabilmektedir. Kekemelik tedavi edilebilen bir akıcı konuşma sorunu olabilmektedir. konuşma egzersizlerinin sonucunda takılmaların ve tutulmaların ortadan kalkabildiğini görebilmekteyiz.   Fakat bunu her birey için aynı şartlarda söyleyebilmek çok mantıklı değildir. Çünkü kekemelik tedavi edilebilse de konuşma egzersizlerinin her birey üzerinde aynı oranda etkili olmadığını görebilirsiniz. Çünkü kekemelik tedavi merkezlerine kekemelik sorunu yaşadığı için başvuran kişilerin eğitim düzeyleri, algılama kapasitesi yahut kişilerdeki kekemelik ağırlık düzeyinin farklı olması her bireyde aynı derecede veya aynı zamanda sonuç alınacağı anlamı taşımamaktadır. Bu yüzden 10 günde – “14 güne kekemeliğe son” gibi kekemelik tedavi merkezlerinin kullandığı bu tarz sloganların ciddiye alınmaması gerekmektedir. Ayrıca Konuşma esnasında yaşanan sorunların başında gelen duraksamalar ya da takılmalardan oluşan konuşma bozuklukları konusunda aktif olarak bireysel eğitimlerin ön planda olması gerekmektedir.

Kekemelik tedavi merkezleri olarak yapılması gereken en ciddi eğitim süreçleri daha önce başarısını kanıtlamış yöntemler içerisinden kişilere uygun olanın tespiti ile ilgili olan araştırmalara yoğunlaşmakla ilgili olması gerekmektedir.  Çünkü kişilerin takılma yahut duraksama gibi konularda yaşadıkları sorunlar benzer nitelikte olsa da bu noktada kullanılan yöntemlerin kişilerde aynı oranda başarılı olmayışı da bundan kaynaklanmaktadır.
Kekemelik tedavi merkezleri olarak kullanılan yöntemlerin devamlılığı ve bu yöntemlerin geçerliliğinin tüm koşullarda kişilere bireysel olarak uygulanıyor olması gerekmektedir.  Kekemelik gibi akıcı konuşma bozukluklarının ortadan kalkması adına uygulanan yöntemlerin kişilerce benimsenmesi ve zamanla refleks haline getirilmesi konusunda rutin kontrollerle kekemelik tedavi merkezlerinin süreçleri çok iyi değerlendiriyor olması gereklidir.  Kekemer İletişim ve Konuşma Bozuklukları merkezi olarak bahsi geçen kontrollerin 1 yıl boyunca garantili olarak devam etmesinin sebebi bu kontroller sırasında gerilemelerin tespiti ve çözümüne yönelik olarak süregelmektedir.Kekeleyen kişilerin doğuştan olmayan konuşma sorunlarının ana kaynağı genellikle travma derecesinde yaşanan korkulu olaylar olarak görülmektedir. Etkisinin bir süre devam etmesiyle konuşma yapısındaki bu takılmalar kişiler üzerindeki konuşma sisteminden ayrılmaktadır. Daha kontrollü bir yapıyla birlikte kişi daha rahat ve nerde nasıl kelimeye başlayacağını bilen bir alt yapıya sahip olmaya başlamaktadır. Kekemelik tedavi merkezleri olarak unutulmaması gereken şudur ki uzun süredir devam eden alışkanlıklar bir süre sonra etkilenilen bir durum sonucunda yeniden ortaya çıkabilme potansiyellerini üzerilerinde taşımaktadır. Bu sebeple tedavi sonrasında aynı şekilde hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir süreç söz konusu olmalıdır.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Emir CAN
01 Ocak 2014 - 14:40

Kekemelik için kesin bir çözüm olduğuna inanıyorum, kekemelik tedavi merkezleri var..

Davut Emanet
09 Eylül 2014 - 19:18

Kekemelik tedavi merkezleri nin bir standardı varmı? her merkez kendi kafasına göre tedavi süresi belirleyebilirmi? Doğrusunu biz nerden bileceğiz.

{$footer_yazisi}