Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK TEDAVİSİ

KEKEMELİK TEDAVİSİ

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik Tedavisi

KEKEMELİK TEDAVİSİ

Kekemelik ve akıcı konuşma bozukluğu olarak tabir edilen halk arasında heyecanlı konuşma olarak da bildiğimiz takılmalar istemsiz gerçekleşmektedir.  Kekemelik tedavisi ile amaçlanan konuşma esnasında yaşanan takılmaların önüne geçmek adına kişilerin konuşma yapılarını kontrol alma çabası olarak özetlenebilir. Değişen ortamlarda farklı durumlara düşen kekemelik problemi, aynı heyecanlı anlarda vücudun verdiği avuç içi terlemesi gibi konuşma motorundaki değişimlerin, konuşma yapısına etkisidir. Refleks boyutunda devam eden kekemelik probleminin üstesinden gelmek yani kekemelik tedavisi için takılacağım kaygısının de kişinin iç dünyasından uzaklaştırılması önemli bir detaydır.

Kekemelik tedavisi kişilerin ciddi manada azimli olabilmesi ile doğru orantıda başarıdan söz edebileceğimiz bir süreçtir. Genel anlamda isteksizlik tamimiyle değiştirilmesi gereken konuşma sisteminin kişi tarafından benimsemesi noktasında süreci zora sokmaktadır. Devamlılığı içerisinde yapılması gereken detayları paylaşacağımız kekemelik tedavisi, zaman ayırılması gereken ve oldukça sık bir düzende devam etmesi gereken bir kavram olarak bilinmelidir. Kısa süreçlerde beklenen sonuçların kesinlikle uzun vadede başarılı sonuçlar vermeyeceğini söyleyebiliriz. Yıllardır devam eden problemli konuşma alışkanlığının sürekli kullanılan bir yapı olması hasebiyle değişimi / iyileştirilmesi kişi tarafından sıkıcı bulabilen egzersizlerle desteklenmelidir.

Konuşma esnasında yaşanan istemsiz olarak görülmeye başlayan takılmalar, tekrarlamalar, duraksamalar, tutukluklar kekemelik olarak adlandırılır. Kekemelik tedavisi, belli bir standardı olup her bireyde işe yarayabilecek sabit bir tedavi süreci değildir. Kekemelik tedavisi kişilerin kekemelik derecesine, yaşına, eğitim seviyesine ve algılama gücüne bağlı olarak çok değişkenlikler gösterebilmektedir.

Kekemelik bir hastalık boyutunda değerlendirilen bir sorun olmadığı için tedavisinde kullanılabilecek bir hap henüz dünya çapında mevcut değildir. Heyecana bağlı kekemelik vakalarında heyecanı bastırmaya yönelik kullanılan antidepresan tedavileri kesinlikle kekemeliğin önüne geçebilen çözüm sayılabilecek maddeler değildir.

Kekemelik tedavisi bireysel olarak uygulanması gereken hassasiyette özel süreçlerdir. Kişilerdeki takılmaların kekemeliğin hangi boyutunda olduğunun tespiti ve ona uygun süreçlerin işlem görmesi kişi üzerindeki verimliliği arttırmaktadır. Her bireye aynı teknik ya da yöntemin uygulanması her bireyde aynı sonucu vermemektedir.

Kekemeliğe çözüm olarak takip edilen yöntemlerin birbirlerini tamamlayıcı şekilde bütünleşik olarak düşünülmesi gereken yapıları söz konusudur. Dünya üzerinde kekemelik tedavisinde kullanılmak üzere birçok teknik ve araştırma göstermektedir ki kişilerdeki takılmaların çeşitliliği kadar yöntemlerin etkileri de her insanda aynı şekilde tepkimeye girmemektedir. Kekemelik tedavisinde en önemli detay mevcut yanlış konuşma yapısına yapılacak direk müdahalelerin kişilerin alışkanlık haline getirmeleriyle direk ilgisinin olmasıdır. Bu sebeple şekillendirilmiş bu kontrollü yapının alışkanlık haline dönüşünün başarılması geklidir.

Kekemer  olarak uyguladığımız çok çeşitli yöntemlerin ana dayanağı kişilerdeki takılmaların önüne geçmek adına onların konuşma yapılarını değiştirmeye yönelik olarak geliştirilmiştir. Örneğin C.VAN RİPER gibi kekemelik alanında söz sahibi tanınış kişilerin öne sürdükleri “Fluency shaping” tekniği gibi. Kekemelik ve bir diğer akıcı konuşma bozukluğu olan Hızlı Konuşma sorunlarına çare olan teknik, yani “Shaping Tekniği” şekillendirilmiş kontrollü konuşmayı kişilere empoze etmeyi başardığımız bir yöntemdir.

Bu tekniklerin toplandığı “Kademesiz Sistemli Yapısal Konuşma Yöntemi” sayesinde yakaladığımız konuşma yapılarındaki değişimle birlikte kişilerdeki konuşma bozuklukları bilinçaltına gönderilen eski yapıda kalmakta ve yerine daha akıcı bir konuşma alışkanlığı ile birlikte daha kontrollü bir konuşma sistemi kişilerde inşa edilmiş olmaktadır.

Kekemelik tedavisi olarak adlandırılan süreçlerin başarıları aslında ne kadar işe yaradıkları ile ölçümlenmelidir. Kekemelik gibi psikolojik kökenli ve ruhsal boyutlu etkileşim oranı yüksek olan problemler düzelmiş gibi olabilmekle birlikte bir süre sonra kendi yüzünü en acımasız olduğu şekliyle kişilere maalesef yeniden kendini gösterebilmektedir. Bu yüzden uzmanların bu kekemelik sorununu aşmak adına uyguladıkları yöntemleri, arka planını düşünerek uygulamaları gerekmekte, kişilere verilen seans takviminde kekemeliğin son bulacağı tarihinden sonra da rutin kontrollerle bu başarının devamının tespitini gözetmek gereklidir. Başarılı bir kekemelik tedavisi süreçlerinin arka planın da düşünülmesi gerekli tüm detayların işlemesi için gereklidir. Kekemelik tedavisi sonucunda göz ardı edilen kontrol süreçleri, devamlı bir başarı için eksik kalan bir detay olacaktır. Bu yüzden süreç sonrasındaki kontrol aşamaları oldukça önemlidir. Ciddiye alınmayan kontrol süreçleri belli bir süre sonra ihtiyaç hissedilen bir unsur olarak ortaya çıkabilir, bu sıkıntının yaşanma ihtimalini en az seviyelere indirgemek için kekemelik tedavisi sonrası kontrolleri de ciddiye almak gerekmektedir.

 

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Güven ÖZTÜRK
01 Ocak 2014 - 14:16

Kesinlikle tüm detayları ile anlatılmış bir süreç, bu tedavi ile düzelebileceğine inanıyorum,

Kamil DİNÇ
23 Şubat 2014 - 18:48

Şunu açıkça söylemek istiyorum. Kekemelik öyle 3 – 5 günde geçecek bir şey değil. Bazı dil eğitimi veren kurumlar var, 5 günde ingilizce öğrenin, YALAN.Dil eğitimi insanın ömrünü alan bir durum. Kekemelikte ise kişinin durumuna göre düzelme süresi değişiyor. Kardeşimin tedavisi 60 gün sürdü. Her kurala harfien uydu. Sonuç mükemmel. Şu an kendisi sanki hiç kekeme olmamış gibi. Reklamlara kanmayın arkadaşlar, icraat varmı ona bakın.

mert
23 Şubat 2014 - 19:01

Arkadaslar tavsiye ederim.kesin çözüm…

Ahmet Melih AKTEKİN
23 Şubat 2014 - 21:24

Merhaba!
Öncelikle, KEKEMER Ekibi’ni gönülden kutlamak isterim. Gerek teknik aşamaları detaylandırılmış bu bilgilendirici sayfa; gerekse, uygulanan yöntemlerin taşıdığı çağdaş çizgi ve kekemelik olgusuna bakış açınız için tüm ekibinizi kutluyor, yaptığınız bu çok hayırlı iş karşısında, tabiri caizse ayakta alkışlıyorum sizi. Gelişen dünya ile yarışan ülkemizin, bu küresel gidişata ayak uydurması elbette ki, öncelikle insanlarımızın kendi aralarındaki sosyal ilişki ve uyumlarının sağlıklı olmasıyla mümkündür. Artan nüfus, kirlenen çevre, geçim sıkıntıları, özellikle metropollerde hayatın akış hızı vb. nedenler karşısında yozlaşan toplumun birey üzerindeki psikolojik baskısı artmaktadır. Artan bu baskı, tümden gelim şeklinde toplumdan aileye, aileden de ister istemez çocuklara yansımaktadır. Fiziksel ve psikolojik büyüme ve gelişmelerini tamamlamamış olan çocuklarımız, dış dünyanın bu olumsuzluklardan negatif etkilenmektedirler. Kişisel psikolojiye bağlı olarak da, malumunuz üzere bazı çocuklarımızda bu nedenlerden dolayı konuşma bozuklukları görülmektedir. Bunun neticesinde, kendini istemli/istemsiz olarak toplumdan soyutlayan ya da daha kötüsü çevresi tarafından dışlanan çocuk, bu yarımlığının acısını ve durumun olumsuz getirilerini hayatı boyunca yaşamak zorunda kalmaktadır.
Şahsen bu konuda çok canım yandığı, acısını çok çektiğim için, tam da bu noktada KEKEMER’in üstlendiği bu görevin, değer ve kutsallığını ziyadesiyle idrak edenlerden biri olduğumu da yazımın sonunda özellikle vurguluyor, bu hayırlı vazifeyi, görüldüğü üzere layığı ile yerine getiren kardeşlerimi tekrar kutluyor, başarılarının devamını yürekten diliyorum; KONUŞAMAYAN KALMASIN DİYE..

Bahadır Çeçen
24 Şubat 2014 - 17:37

Merhaba.

İlk olarak kekemelik konusunda en gelişmiş ve modern teknoloji kullanan Kekemer’i tebrik etmek istiyorum. Bu konuda güçlük çeken insanların çok kısa bir süre sonra kekemelik probleminden kurtulduklarını görüyorum. Bu konuda tavsiye olunur ki, böyle bir probleminiz varsa mutlaka Kekemer’e uğrayın.

Mücahit
03 Nisan 2014 - 00:38

Kekemelik tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Bu işte uzmanlık ve tecrübe önemlidir. Kekemere güvenebilirsiniz!

Gözde Kalan
09 Eylül 2014 - 19:35

Ortalama kekemelik tedavisi ücreti ne kadardır. Masraflı bir şeymidir.

Mukadder
18 Aralık 2014 - 22:42

kkekelenmenin tam olarak geciyormu kac seans ve 100 kac garati verebilirsiniz

Mukadder
18 Aralık 2014 - 22:48

kardesiniz hangi hastanede tedavi gordu
ve kac yasindaydi

admin
23 Aralık 2014 - 13:27

Merhaba Mukadder Hanım..
Kekemelik sorununun bireyde işitme kaybı yok ise uygun tedavi sonucunda geçeceği garantisini %100 veriyoruz.
Tedavi seans olarak değil 2 aylık bir süreç olarak değerlendirebilir.
Ve tabiki bireydeki kekemeliğin çeşidine göre süreç değişmektedir.
Sağlıklı Günler Dileriz.

Geylani
02 Eylül 2016 - 22:56

Admin. bende cok hafif var. Ama yinede gicik oluyorum helede heyecan yapinca biraz artiyor nasil tedavi oluruz ne kadar surer bana ulasır mısınız ?

Ahmet Şahin
30 Nisan 2017 - 20:58

Kardeşin nerde tedavi oldu söylermisin

Nuri
04 Mayıs 2017 - 21:09

Kardes tedavi gordugunuz yrr nereselo benim de 13 yasinda oglum var caresizim adres verebilirmisin

Nuri
04 Mayıs 2017 - 21:11

Iletisim adresi ve numarasini alabilirmiyim

admin
01 Haziran 2017 - 16:03

Şirinevler Kekemer İletişim 0212 552 83 83
Ümraniye Kekemer İletişim 0216 223 00 83

{$footer_yazisi}