Ana Sayfa » MAKALELER » KEKEMELİK TÜRLERİ

KEKEMELİK TÜRLERİ

KEKEMELİK TÜRLERİ

Yaşamın erken konuşma dönemi dediğimiz ilk yıllarında hiç yoktan yere insanı insan yapabilen en büyük özelliği olan konuşma yeteneği, güzelliğini yitirebilmektedir. Bunu en çok etkileyen unsurun, korkulu anlar sonucunda yaşanan reaksiyonlar şeklinde tanımlanması doğru olacaktır. Köpek kovalaması, karanlıkta görülen bir cisim, düşmekten korkmak, trafik kazasında yaşanan korkular bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu tür olayların ardından belli bir süre suskunluk yaşanabilir ve ardından görülen takılmalar olarak problem kendini göstermeye başlar.

Kekemelik türleri çok farklı şekillerde görülebilmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen kekemelik, başlangıç olarak birçok vakada aynı şekilde görülmeye başlamaktadır. Özellikle baba, baba gibi tekrarların çok sık yaşandığı durumların gözlemlendiği kekemeliğin ilk örnekleri, 2 -6 yaş arasında yani erken konuşma döneminin ardından başlayan bu durum, ortaya çıktığı ay itibari ile ilk bir yıl kendiliğinden geçebilme potansiyelini üzerinde bulundurmaktadır.

Yaşanan sorunlu anların ardından ortaya çıkan kekemelik, türleri açısından farklılık gösterse de başlangıç aşamaları benzerdir. Bu durum içerisinde ortaya çıktığı ilk zamanlarda bazı aylarda ya da bazı haftalarda sorunun geçer gibi olduğu, belli bir zaman diliminde hiç meydana gelmediği görülebilir. Fakat bu durumun bir sabah uyandığında tamamen eskisi gibi bir hal aldığı görülebilmektedir. Bu durumların yaşanması kalıcı kekemeliğin artık konuşma yapısı üzerinde kemikleştiğini bize işaret edebilmektedir.

Devam eden kekemelik sorunu ile birlikte ailelere büyük bir görev düşmektedir. Çok etkileyici bir sorun olarak aileleri derinden üzen kekemelik, çocukların üzerine çok gidilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Özellikle gereksiz uyarlar çocuğun kekemelik probleminin ciddiyetini fark etmesine sebep olacak ve kekemelik türleri arasında geçişlere maruz kalacaktır. Tekrarların devamlılığı ve çocuğun sorunu refleks haline dönüştürmesi takılmalara hatta tutuk kekemelik olarak adlandırdığımız, ağızdan hiçbir sesin çıkarılamadığı boyutlara kadar ulaşabilir.

kekemelik türleriKekemelik türleri arasında çoğu zaman akıcı konuşma bozukluğu olması hâsılıyla, hızlı konuşma problemi de görülebilmektedir. İlköğretim çağlarında kekemelik sorunu yaşayan, özellikle de heyecanlı anlarda kişiler, kekelemeden kelimeleri sorunsuz çıkartmak için hızlıca konuşarak kekemeliği anlık olarak atlatma yoluna girebilmektedirler. Bu da belli bir süre sonra farklı bir akıcı konuşma bozukluğu olan ‘takifemi’ yani hızlı konuşma sorununa dönüşebilmektedir

 

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Memet
03 Şubat 2017 - 15:38

Ben seniden bir şey istiyorum

EMİNE EVCİL
22 Mart 2018 - 14:12

Merhaba ben Osmaniye den mail atıyorum.6 yasında bir oğlum var.konusurken bazı kelimelerde takılıyor yanı kullanmak ıstedgi kelime aklına gelene kadar bir onceki kullandgı kelimeyı tekrar edyor.bu takılmaların oldugu sırada cok hızlı hareket edıyor gun boyunca.ya da cok sınırlı veya heyecanlı yorgun oldugu zamanda oluyor.o zaman agzından cıkanı kontrol edemiyor.bu bir kekemelik mi?osmaniye de konusma terapisti yok bu arada:(

{$footer_yazisi}