Ana Sayfa » MAKALELER » KONUŞMA TERAPİSTİ

KONUŞMA TERAPİSTİ

Konuşma Terapisti

Konuşma Terapisti

Konuşma Terapisti

Konuşma bozukluklarının ortadan kalkması adına yürütülen konuşma terapilerini uygulayan uzmanlara verilen genel isim konuşma terapistidir. Konuşma terapisti kişilerdeki konuşma bozukluklarının türüne göre hareket eden kişilerdeki konuşma sorunlarının neler olduğunun tespitini yapan ve sonuç itibari ile hangi konuşma yöntemini kullanması gerektiğine de karar veren kişidir. Bu terapilerin sıklığı devamlılığı ve verimine etki eden kişi konuşma terapisti olmalı, terapiyi alan kişinin çevresinin bu konuda uzmanı yanlış yönlendirmiyor şekilde konuya yaklaşmaları gereklidir.Kekemeliği doğuştan bir sorunmuş gibi göstermemelidir.

Konuşma terapisti, terapilerini kişilerdeki gelişim aşamalarına göre kendi içerisinde şekillenmesini planlayan kişi olsa da herkesin yaşı eğitim seviyesi yahut algılama kapasitesi aynı olmadığı için konuşma terapilerinin sonuçlarının değişken olması ya da terapilerin kişilerdeki etki sürelerinin de farklılaşması gayet doğal karşılanmalıdır. Konuşma terapisti kendisinin uyguladığı yöntemlerden sorumlu olan kişidir. Çünkü kişilerdeki farklılıkları gözetmeksizin tekdüze uygulanan yöntemler her bireyde aynı sonucu sağlamamaktadır.

Konuşma bozukluklarının akıcı konuşma bozukluğu yada harflerle ilgili anlaşılmazlık sorunları gibi değişik şekilleri bulunduğu için konuşma terapisti öncelikle nörolojik bir sıkıntının olup olmadığının analizinden sonra kişilerdeki bahsi geçen konuşma bozukluğunu iyi tespit etmesi gerekliliğinin bilincinde olması gerekir. Konuşma terapisti terapileri sırasında bireylerdeki psikolojik yapıyı da kendi içinde değerlendiren verdiği terapilerin sonuçlarının o kişide nasıl bir sonuç olabileceğinin bilgisine önceden ulaşabilme yeteneğine sahip bir tecrübeye de sahip olması gereklidir. Bu yönüyle kişilerdeki sorunu inceleyen konuşma terapisti kendi içinde tutarlı bir yöntem seçmiş olur.

Konuşma terapisti, konuşma bozukluklarının çevresel durumlardan etkilenen bir sorun olduğunu bildiği için kişinin ailesinde yada mahallesinde yahut iş yerindeki durumu da gözlemler bir tavrının olması gerekir, bu sebeple konuşma terapisti kişinin çevresindeki olaylara yönelik olarak, psikolojik etkenleri terapi alan kişinin birlikte yaşadığı kişilerle de paylaşıyor olması gereklidir. Konuşma terapisti bu yan etkenleri de değerlendirerek giriştiği seanslarında çok daha başarılı olurken, kişilerdeki başarıya yönelik motivasyonu da tam anlamıyla sağlamış olacaktır. Konuşma terapisti kişilerdeki konuşma noktasındaki gelişimi kayıt altında tutan bir iş disiplini ile birlikte, sonuçlar alındıktan sonra bile sorunun tekrarlama ihtimalini göz önünde bulunduran bir planlamaya ihtiyaç olduğunun bilincinde olan kişidir.

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Muhammet
01 Ocak 2014 - 14:38

Bu maliyetler her eğitim alınan gün başına değişiyor mu ?

Yılmaz Narin
12 Şubat 2014 - 12:30

Konuşma sorunu yaşıyorum. Yaklaşık 2 yıldır bu sorun ile karşı karşıyayım. Ücretlendirme hakkında bir mail atarmsınız?

isa
04 Temmuz 2014 - 21:25

Ben Küçükken Kekeme Deqildim AMa 4 Yaşlarında Walandım Korkarak Kekeme Oldum Ve Bu Soruu Nasıl Çözebilirim Lütfen Bana Yardımcı Olun

selim Taşovalı
09 Eylül 2014 - 19:11

Sadece konuşma terapisti tarafından uygulanan yöntemlerle tedavi mümkünmüdür. Başka bir şeye gerek var mı

{$footer_yazisi}