Ana Sayfa » MAKALELER » YETİŞKİNLERDE KEKEMELİK

YETİŞKİNLERDE KEKEMELİK

yetişkinlerde kekemelik tedavisi

yetişkinlerde kekemelik tedavisi

Yıllardır devam eden özellikle de hayatın en önemli noktalarında, kişileri konuşurken kilitleyecek boyutlara kadar sürükleyen kekemeliğin çözümsüz olduğu düşüncesi yanlıştır. Bilinen bu yanlışın her düzeydeki kekemeliğe iyi gelen tekniklerle geçebildiğini araştırdığınızda siz de göreceksiniz.
Yetişkinlerde kekemelik yıllardır devamlılığını sürdüren takılmaların yaşandığı, kekemelik durumlarının kontrol altına alınabilmesi mümkündür. Fakat söz konusu düzelmeye yönelik anlık kullanılan teknikler olarak algılanması yanlıştır. Mevcut teknikleri kullanarak tümüyle konuşma alışkanlıklarını değiştirmek gerekmektedir.

Süregelen bu takılmaların önüne nasıl geçebilirsiniz?

Öncelikle bilinmesi gereken, ilk ortaya çıktığı çocuk yaşlardaki durumun, kendiliğinden geçme ihtimali, kekemelik sorunun kemikleşene kadar ortalama bir yıl gibi bir süreyi içerdiği ve bu süreden sonra bir daha kendiliğinden geçme ihtimalinin çok düşük olduğunun bilinmesidir.

yetişkinlerde kekemelik

Bu zaman aşımından sonra kekemelik asla kontrol altına alınamayabilir, işte bu yüzden bir uzman yardımı ile kontrollü konuşma alışkanlığını kazanmak gerekmektedir.Özellikle ters nefes olarak bilinen gereksiz akciğer nefesi hacmi olarak, küçük olan akciğerin tüm konuşmayı destekleyememesi durumlarında, kişiyi takılmalara sürüklemektedir. Bu sebeple öncelikle verimli diyafram nefesinin ne zaman ve ne şekilde alınması gerektiğinin uygulanması ve sonrasında artık hayatını bu nefes yapısına göre şekillendirmesi gerekmektedir.

Yalnızca ters nefesin yetişkinlerde kekemelik sorununu tetiklediğini söylemek tabii ki yanlış olur. Çünkü devam eden konuşma yapılarını özellikle de kullanmaya devam ederken, yani konuşurken değiştirmek arızalı bir motoru çalışır haldeyken tamir etmek gibi kolay bir işlem değildir. Konuşma esnasında özellikle de yaşanan ilk hece takılmalarına yönelik kelimeye nasıl başlanacağı hangi ton ve sesin nasıl kullanılacağının öğrenilmesi yani konuşmanın yeniden şekillendirilmesi kekemelik problemine çare olan Shaping tekniğinin getirisidir.
Özellikle de yerleşmiş ve yıllanmış takılma sorunlarının yetişkinlerde kekemelik tedavisinde sıkıntı oluşturduğu taraf, ne kadar zor bir kekemelik olsa da düzelip düzelemeyeceği şüphesi değil, düzeldikten sonra bir gerileme olup olmayacağı ile alakalıdır. 10 günde kekemeliğe son zırvalıkları ile dolu ülkemizde umursanmayan en önemli konu ise kekemelik problemini atlattığını sanan kişilerin yine bu problemle karşılaşmalarıdır. Bu yüzden öğrenilen tekniklerin yeterli egzersizlerle eğitim sonrasında devamlılığı önemsenmeli ve kontrollerin aksatılmaması gereklidir.

Yetişkinlerde Kekemelik Sorununa

Kekemelik Tedavisi Çözüm Olur ???

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Bulent
23 Ekim 2015 - 21:45

Selm

maksat
02 Kasım 2015 - 23:13

selamlar.. ben maksat..15 yaşındayim.. turkmenistanda yaşıyorum. .. bendede aynen ilk hecelerde sorun oluyo.. benim size sorum bu tedavi piskolojik olarak çözülemuyormu? çünki ben ben türkiyede yasamadigim için malesef ücretli tedavi alamıyorum. .belki bi şey önerirsiniz.. sizden cevap bekliyorum… SAYGILARIMLA…

{$footer_yazisi}